ПАРТНЕРИТЕ НАЈЧЕСТО РАСКИНУВААТ ВО ЈАНУАРИ: Науката објасни зошто ова се случува токму овој МЕСЕЦ!

28 јануари, 2021
878145_profimedia0328535959_ls

Овој јануари може да биде исклучок.

Јануари, велат, е најдолгиот месец во годината.

Најмногу поради парите што ги трошиме во пресрет на празниците.

Сето ова лесно може да доведе до кавга помеѓу семејството, а особено меѓу паровите.

Резултатите од едно истражување открија дека просечен пар, во текот на јануари, се кара осум минути на ден.

Дури две третини од паровите раскинуваат овој месец.

Една од причините е подолг престој дома, во споредба со летниот период.

„За време на помрачните зимски месеци, а особено во јануари, се изговара феномен наречен„Cabin Fever“, што се јавува кога луѓето се подолго време во затворен простор. Недостаток на сончева светлина нè прави летаргични и депресивни. Недостатокот на физичка активност и фактот што сме само затворени во мали простории со централно греење не прават нервозни “, вели Дона Досон, психолог во однесувањето.

Ако додадете здодевност, недостаток на пари и премногу време поминато со партнери, имате совршен рецепт за кавги и раскинувања.

Истражувањата покажаа дека просечен пар, бидејќи поминуваат повеќе време дома, се караат 20 пати во текот на зимскиот месец, додека во лето тој број се намалува на 16.

Две третини од нив го обвинуваат лошото време за останување дома, втората за недостаток на дневна светлина, а третата за потребата од заштеда.

Јануари е погубен дури и за пријателствата, па повеќето луѓе признаа дека во првиот месец од годината се гледаат поретко со пријатели. За 59 проценти од испитаниците, јануари е најлошиот месец да станат од кревет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris