Пет намирници кои можат да ви го ЗГОЛЕМАТ АПЕТИТОТ

7 август, 2021
2dcb6afd1e37af6b2a66972a6c24ae21f9327ede

Тестенини

Тестенините направени од бело брашно се едноставен јаглени хидрати. Во прилог на дополнителните калории, нема ништо во нив, бидејќи пченицата е лишена од сите корисни елементи во процесот на обработка. Едноставните јаглехидрати брзо се заситуваат, но го враќаат чувството на глад исто толку брзо. Изберете тестенини од цела пченица или тестенини од хељда.

Корнфлејкс

Едноставните јаглехидрати во комбинација со шеќер, предизвикуваат промени во нивото на шеќер во крвта и ве прават гладни. Покрај тоа, кога консумирате таква количина јаглени хидрати наутро, кога нивото на кортизол – хормон што ја удвојува гликозата во крвта – е на врвот, телото потешко го метаболизира шеќерот, што доведува до постојано чувство на глад и желба да се јаде нешто слатко.

Диетална кола

Етикетата што вели дека нема шеќер во пијалокот, воопшто не е причина за опуштање. Вештачките засладувачи предизвикуваат зголемено чувство на глад, бидејќи не содржат природен шеќер и телото почнува да го бара „од страна“.

Јаболка

И покрај познатата англиска изрека „Едно јаболко дневно го држи докторот далеку“, што значи „едно јаболко дневно ќе ви помогне да избегнете да одите кај лекарите“, ова овошје не е толку едноставно. Слатките јаболка предизвикуваат скок на инсулин во крвотокот, што во основа го претвора шеќерот во маснотии. Тие брзо се апсорбираат и ве поттикнуваат повторно да јадете.

Чипс и крекери

Закуските, особено солените, се најлошата идеја за грицкање. Покрај тоа што се едноставни јаглехидрати, тие содржат голема количина сол: еден пакет чипс содржи просек од 0,7 грама сол, додека дневната доза за возрасен е 5 грама. И, за возврат, ја задржува течноста во телото, што доведува до едем и акумулација на токсини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi