Плодови на природата против стареење: Тие се користеле во антички Египет, а денес се лесно достапни!

13 февруари, 2021
egipte

Кога го споменуваме антички Египет, веднаш помислуваме на прекрасната култура и архитектура, но исто така и на Клеопатра – жена со извонредна убавина.

Физичкиот изглед на владетелите бил секогаш неверојатен, затоа тие внимателно се грижеле за својата кожа, а Египќаните биле меѓу првите кои започнале да користат шминка.

Се верува дека тие сакале (засекогаш) да изгледаат млади, а плодовите на природата ги „заштитиле“ од стареење. Клеопатра, наводно, редовно се капела во бања со магарешко млеко, мед и бадемово масло.

Розова вода
Дури и денес често се користи поради неговата арома и позитивно влијание врз кожата. Редовната апликација може да направи чуда за лицето.

Се верува дека е одличен во борбата против ензимите еластаза и колагеназа, кои ја оштетуваат вашата кожа.

Покрај тоа, тој е моќен лек против црвенило, иритација, дамки и фини линии на телото.

Бадеми
Тие се препорачуваат во случај на запек, респираторни нарушувања, кашлање, срцеви проблеми, анемија, импотенција и дијабетес, но исто така се широко користени при зачувување на кожата.

Тие се одлична состојка против стареење, бидејќи ги намалуваат брчките, ја хидрираат кожата и ја прават мека.

Тие исто така ги отстрануваат нечистотиите од порите и спречуваат појава на акни и мозолчиња. Совет е да масирате неколку капки бадемово масло на лицето секој ден, а вие брзо ќе ги забележите резултатите.

Авокадо
Ова тропско овошје е волшебна состојка против стареење што можете да јадете и да ја нанесете на лицето. Се верува дека редовната потрошувачка значително го подобрува здравјето на кожата и косата.

Со витални хранливи материи и бројни антиоксиданти, авокадото е исклучително корисно за кожата и значително ги намалува ефектите од стареењето.

Ако не сте обожавател, и не можете да го јадете, пробајте да го нанесете на лицето (маска). Витамините К, Ц, Е и А помагаат во борбата против негативните знаци на стареење.

Алое Вера
Има својства кои помагаат во затегнување на кожата. Го храни одвнатре, хидрира и ја враќа еластичноста. Одличен е во борбата против брчките и дамките, и дава сјаен изглед.

Дневна доза на Алое Вера ќе направи чуда за вашата кожа. Иако секогаш е најдобро да се отстрани малку гел од свежо растение, исто така можете да купите производ со висока содржина на оваа состојка.

Сепак, проверете дали е свеж и дека не му се додадени никакви хемикалии. Значи, секогаш одлучувајте се за органската верзија на производот.

Смирна
Оваа миризлива смола е моќна, но помалку позната состојка од египетскиот свет на убавина.

Мирото е ништо друго освен смола со неколку миризливи дрвја и има бројни употреби во медицината таму.

Покрај тоа што е познат како аналгетик, корисен е и при третман на чиреви, настинки, болки во артритис и грчеви.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi