„ПОЧНУВАМ ДА ОЌЕЛАВУВАМ! Пациентите кои имале Ковид-19 сè почесто се жалат на овој проблем!

22 јуни, 2021
Screenshot 2021-06-22 132958

И вирусот и стресот се виновни за се почестото опаѓање на косата и неколку месеци по болеста, вели д-р Ивана Вучељиќ

Ве молам помогнете ми, косата ми паѓа ненормално поради короната! Ова е сè почеста реченица, која, судејќи според впечатокот на општите лекари и дерматолози, ја изговараат пациенти кои неодамна прележале ковид 19. Ова е, за жал, само еден во низата проблеми со кои сега се борат, но претставува огромен проблем и физички и психички.

Како што велат, голем број луѓе се жалат дека изгубиле цели прамени од косата, па изгледа како да страдаат од алопеција или некое друго заболување на кожата.

Дерматологот Ивана Вучељиќ вели дека овој зачестен феномен може да се објасни со самата природа на вирусот и силниот стрес што го доживеале за време на болеста.

– Се поголем број на пациенти доаѓаат со проблем на опаѓање на косата, што е една од дерматолошките последици на корона вирусот. Кај некои луѓе, тоа е помалку нагласено во форма на зголемено опаѓање на косата, додека кај други пациенти косата паѓа дури и во цели прамени – вели д-р Вучељиќ.

Опаѓање на косата поради корона вирусот

– започнува еден месец по болеста

– тоа е предизвикано од вирусот, стрес и лекови

– се третира со шампони и ампули

– закрепнувањето трае три до четири месеци

Иако многумина претпоставуваа дека феноменот на опаѓање на косата може да се препише на земањето лекови за лекување на инфекцијата, докторката вели дека тоа не е секогаш така.

– Причина за опаѓање на косата може да биде самата болест, односно вирусот, но и интензивниот стрес. Во борбата против ковидот, пациентите се соочуваат со интензивен страв за тоа како ќе се излечат од вирусот, па дури и со страв за живот. Покрај тоа, постојат бројни други стресови кои влијаат на целото тело и можат да бидат причина за опаѓање на косата – објаснува д-р Вучељиќ.

Кај овој проблем, забележани се одредени правилности во појавата на првите симптоми, но и во процесот на опоравување.

– Косата обично почнува да паѓа еден месец или два по прележувањето на вирусот. Кога пациентите ќе посетат лекар, им е препишува одредена терапија, која обично вклучува шампони и ампули за да се запре опаѓањето на косата. Проблемот обично е успешно решен со соодветна терапија, така што подобрувањето може да се забележи брзо. Периодот на опоравување се движи од три до четири месеци. После тоа, состојбата обично се стабилизира и новата коса почнува да расте – рече д-р Вучељиќ.

Не лекувајте се на своја рака

Вообичаеното опаѓање на косата е 100 влакна на ден, што се смета за нормална состојба. Кога се губи повеќе коса, над 200 или 300 влакна или од косата паѓаат прамени, потребно е да контактирате лекар.

Одредени препарати што пациентите ги земаат сами можат да го оштетат растот на косата, односно можат да одмогнат во решавањето на овој проблем.

Лекарите советуваат дека за раст на косата, покрај терапијата што е пропишана, потребно е и подобрување на исхраната и збогатување со протеини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi