ПОДОБРЕТЕ ГИ ОДНОСИТЕ: ДЕСЕТ НАЧИНИ од мисионерската поза да направите ПОГОЛЕМО ЗАДОВОЛСТВО

11 април, 2021
151093_dainis-graveris-spx5guvmd6m-unsplash_f

Мисионерската поза е основната поза во сексот. За почетниците во сексуални односи, оваа поза е добар избор затоа што не бара многу напор.

Тоа подразбира мажот да продира одозгора, а жената да лежи на грб.

Оваа поза често може да им здосади на многу парови затоа што е најлесна за изведување. Сепак, постојат десет начини да ја „зачините“ и да ја направите можеби вашата омилена поза во сексот.

Сексуалната терапевтка Дебра Лаино објаснува дека мисионерската поза може всушност да донесе висок интензитет – контакт кожа на кожа, контакт со очите и мирисот на телото. Тоа е поза која се практикува лице в лице, но секако таа не мора да биде само тоа.

Започнете со еротска игра

Сексуалниот терапевт Нан Вајз истакнува дека предиграта се однесува на одвојување на почетокот на настанот од самиот чин, а всушност сè е секс – сè додека чувствувате задоволство.

За мисионерската поза да не биде премногу обична и здодевна, започнете со предигра за да ја зголемите интимноста со вашиот партнер. Оралниот секс е еден начин да се направи пред-играта интересна.

Играјте си со брадавиците

Градите и брадавиците се двете најголеми ерогени зони, затоа обрнете посебно внимание на нив. Играњето со брадавиците, допирањето, стискањето, па дури и лижењето може да ја зголеми температурата помеѓу вас. Некои помалку познати, но подеднакво валидни ерогени зони се ушите и вратот, областа зад коленото на свиокот на ногата, стомакот…

Прилагодете го ритамот

Фокусирајте се на здивот на вашиот партнер и обидете се да го балансирате ритамот. Не размислувајте премногу, важно е да се опуштите за време на сексот. Вметнете кружни движења со колковите и сè што мислите дека дополнително ќе ја зголеми желбата на вашиот партнер.

Променете го аголот

Еден добар трик за подобар оргазам е да поставите перница под грбот. На тој начин, колковите ќе бидат повисоки и вашиот партнер ќе може подобро да го стимулира вашиот оргазам.

Ако сакате повеќе да го стимулирате клиторисот, обидете се да ја практикувате техниката на коитално порамнување, каде што е важно рамената на вашиот партнер да бидат веднаш над вашите. На тој начин, неговата пенетрација нема да биде толку силна, што ќе го натера да му треба повеќе време за да постигне оргазам.

Користете и вибратор

Вибраторот е секогаш добра опција ако сакате малку да си играте со вашиот партнер. Доколку вашиот партнер ви обезбеди орален секс, со помош на вибратор, тој може дополнително да го стимулира вашиот клиторис, но и да го потпре на градите и брадавиците, со што ќе ве возбуди уште повеќе.

Ослободете се пред партнерот

Ако нешто не ви одговара, слободно кажете му. Мажите често не знаат што сакаат и што не сакаат жените, па затоа е важно од време на време да им кажете.

X или cross body техника

Заземете мисионерска поза, но по некое време вашиот партнер кој беше одозгора нека се сврти.

Неговата карлица треба да остане на истото место, но рацете и нозете мора да се ротираат и да направат Х со вашето тело.На овој начин, жените можат да постигнат поголема контрола во сексот.

Каубојска техника

Ова е техника што доведува до триење за време на мисионерската поза, што овозможува дополнителна стимулација. За да го направите ова, свиткајте ги нозете во колената додека вашиот партнер продира. Партнерот треба да седи исправено пред вас.

Техника  школка

Ова е техника која е совршена за жени кои се флексибилни. Нека вашиот партнер ви помогне да ги свиткате нозете и да ги турнете кон вашата глава.

На овој начин, карлицата ќе ви биде подигната, што ќе му остави повеќе простор на вашиот партнер да го стимулира клиторисот, што може да го стори со вибратор.

The spork  техника

Заземете мисионерска поза, а потоа вашиот партнер нека ја крене десната нога. Оставете партнерот кој е помеѓу вас да сврти 90 степени и започне да продира.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris