Популарни диети кои долгорочно му штетат на организмот

8 април, 2021
shutterstock_604196735-1-750x500-1

Во одреден момент, скоро сите размислувале за диета од една или друга причина. Многумина сакаат да изгубат неколку килограми, додека други сакаат да добијат тежина. Иако внимателно и свесно јадење е здрава одлука, постои разлика помеѓу добро јадење и крајност со брзи диети. Многу експерти повторуваат дека диетите не се поуспешни на долг рок, бидејќи луѓето се враќаат на старите навики, заедно со враќањето на старите килограми.

Всушност, еден од најголемите проблеми со екстремните и модерни диети е тоа што тие не се одржливи. Тие бараат да промените колку и што јадете привремено, но нема да ве научат на ништо за здраво јадење на долг рок, вели др. Џош Акс. Што е уште поважно, многу популарни диети можат да му наштетат на вашето тело, па затоа е важно добро да размислите пред да подлегнете на некоја од овие трендовски диети.

Кето диета

Веројатно имате барем еден пријател кој е страствен поддржувач на диетата кето. Во оваа диета сериозно ги ограничувате јаглените хидрати, а истовремено го зголемувате внесот на масти и протеини. Една од причините зошто ваквиот пристап е толку популарен е фактот дека многу брзо губите многу килограми.

Сепак, иако една студија покажува како кето диетата може да биде ефикасен лек за епилепсија, долгорочните ефекти на кетогената диета врз општата популација се во голема мера непознати, предупредува Серена Пон, позната готвачка и нутриционист. Нејзината главна грижа во врска со диетата со кето е тоа што ги принудува луѓето да предозираат со месо и да ја занемарат растителната храна.

„Зеленчукот и овошјето се важни извори на витамини, минерали, фитонутриенти и антиоксиданси кои навистина го поддржуваат оптималното здравје“, вели Пон. „Диетата во која ја нема оваа храна може да предизвика недостаток на хранливи материи и може да останете без заштита од разни болести.

Покрај тоа, додава таа, докажано е дека диетата богата со црвено месо и заситени масти го зголемува воспалението, што е претходник на повеќето хронични болести.

Детоксификациски сокови

Често се слуша дека некој „го чисти телото со сокови“, особено во серии или на социјалните мрежи кога некој се обидува да изгуби многу килограми за кратко време. Во реалноста, овој пристап кон исхраната не е одржлив, може да биде непријатен и не е добра вест за вашето целокупно здравје.

Како што е објаснето од доктор Акс, чистењето на организмот со сокови за детоксикација обично се многу ограничувачки и нискокалорични, што може да биде корисно за брзо слабеење. „Сепак, тие исто така можат да му наштетат на вашиот метаболизам“, вели тој. „Ова е очигледно последното нешто што го сакате кога сакате да го подобрите составот на вашето тело.

Зошто се случува ова? Кога не му даваме на телото доволно енергија преку калории, тоа е принудено да влезе во метаболичка состојба што многумина ја нарекуваат „начин на глад“. „Како резултат, ви требаат помалку калории секој ден само за да ја одржите својата тежина, што го отежнува слабеењето, па дури и одржувањето на долг рок“, вели тој. Покрај тоа, ќе изгубите мускулна маса!

Алкална диета

Искрено кажано, Кит Томас-Ајоб, диететичар, ја нарекува смешна оваа диета. Со овој пристап кон исхраната, ја намалувате киселата храна за која тие тврдат дека доведува до лошо здравје. Наместо тоа, пополнете ги оброците со алкална храна за која се вели дека му помага на вашето тело да ја балансира pH и да биде корисна. Но, како што вели Томас-Ајоб, има малку веродостојна наука што го поддржува ова, а нашето тело е добро опремено да се справи со балансирање на киселинско-базната и неговата pH вредност. И нашата исхрана има мал ефект врз оваа функција.

„Оваа диета отстранува многу хранливи материи, вклучувајќи риба, цели зрна и млечни производи, а сите содржат хранливи материи што е тешко да се најдат во другите групи на храна“, вели тој.

„На пример, тоа е прилично малку со омега-3 масти, бидејќи масната риба (и скоро сите риби) е забранета, како и оревите кои исто така содржат омега-3 масти“.

Ова е опасно затоа што изоставувањето на добри извори на омега-3 не е идеално за промовирање на оптимално здравје на срцето. Покрај тоа, Томас-Ајоб вели дека минимизирање на млечна храна е одличен начин да ја ограничите вашата способност да добиете доволно калциум, хранливи материи, бидејќи повеќето луѓе немаат доволно калциум.

Веганска диета, но со преработена храна

Пон вели дека чисто растителна диета може да го поддржи оптималното здравје. Сепак, преминот од месојади во вегани ќе бара некои значајни смени и правилен избор на храна. Како што вели Пон, премногу често луѓето велат дека „ќе станат вегани“, но потоа ќе ја полнат својата диета претежно со замени за месо, како што е преработена веганска и брза храна.

„Сè уште е преработена храна и претежно не е храна што го промовира здравјето“, вели таа. „Многу пакувана храна содржи преработени состојки, како рафинирани житарки, додаден шеќер и масло што може да доведе до воспаление, што е претходник на повеќето болести.

Доколку се одлучите за веганска диета, Пон ве советува да се фокусирате на цела низа здрави растенија и да ги надоместите сите витамини и минерали кои можеби недостасуваат од вашата исхрана.

Змиска диета

Не, не јадете влекачи на оваа диета. Како што е објаснето од др. Акс, овој пристап вклучува јадење еден џиновски оброк секој втор ден – и ништо друго. Ова треба да резултира со брзо губење на тежината преку продолжен пост. Постојат неколку фази на диета, првата вклучува само околу 3.500 калории неделно, што е многу помалку од просечната потреба на возрасните.

„Диетата не ја потенцира важноста на квалитетот на исхраната и дека е тешко да се примени во пракса ако сте некој што сака да јаде оброци со друштво“, вели тој. „Постот исто така може да биде тежок за некои луѓе, што доведува до проблеми како мозочна магла, промени во расположението и проблеми со спиењето.

Воена диета

Исто како што звучи, воената диета е многу режиментирана и се повторува. Како што е објаснето од др. Акс, овој пристап обично вклучува јадење на истите неколку јадења по ред, додека се одржува дефицитарно внесување калории. Ова може да вклучува консумирање на само 800 до 1100 калории неколку дена во неделата.

„Оброците вклучени во оваа диета се малку невообичаени и не мора да бидат најхранливи, се состојат од храна што вклучува урда, јајца, солени крекери и сладолед“, вели тој. Застапниците на оваа диета тврдат дека може да изгубите и до 10 килограми за помалку од една недела. „Но, имајте на ум дека само затоа што бројот на вагите би можел да падне додека одржувате ваква диета, не значи дека вашето тело или здравје навистина се подобруваат“, вели тој.

„Слабеењето може да биде поврзано со подобрувања во маркерите, како што е чувствителноста на инсулин, но губењето тежина може само по себе да значи губење тежина од други области што не ги сакате, што вклучува мускулна маса.

Покрај тоа, кога не јадете доволно, тоа негативно влијае на вашиот мозок и вашата способност да се фокусирате, да запомните работи и да бидете креативни. „Поверојатно е да се чувствувате уморни, слаби и магливи ако не му дадете доволно гориво на вашето тело. Може дури да откриете дека полесно се разболувате затоа што стресот од диетата може да му наштети на вашиот имунитет “, вели тој.

Диета со HCG

Диетата со HCG вклучува земање на хормон за бременост HCG во обид да се намали телесната тежина. Тоа е хормон кој се произведува во организмот за време на бременоста и обично се дава само на рецепт поради неплодност. Иако повеќето експерти предупредуваат на диетата со ХЦГ, Пон вели дека некои луѓе сепак ја пробуваат поради ветувањето за брзо слабеење.

Не само што е опасно да се зема HCG (освен ако лекарот не ви го препишал тоа), туку е и проблематично и штетно да се ограничуваат толку многу калории. На оваа диета, Пон објаснува дека јадете само 500 калории на ден, пишува Eat this.

“Може да изгубите тежина брзо, најмногу поради ограничување на калориите, но исто така може да имате симптоми како што се замор, депресија, згрутчување на крвта, неправилно чукање на срцето и недостаток на витамини или нерамнотежа на електролитите”, вели таа. „Ризиците дефинитивно ги надминуваат придобивките од оваа диета. Би ја избегнала оваа диета без оглед на се “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi