Популарни диети кои можат да ви помогнат да ги изгубите вишокот килограми

25 јануари, 2021
fec2bf34-761d-4bba-907f-193337d1c054

Постојат сто диети кои ветуваат ефективни резултати. Додека некои го ограничуваат внесувањето калории, други имаат за цел да го намалат внесот на јаглени хидрати или маснотии.

Изборот на диета може да биде доста тежок ако немате знаење за нив. Вистината е дека една диета не одговара на сите. Секој поединец е различен па што ќе влијае на вашиот пријател или пријателка може да не влијае на вас.

Еве неколку популарни форми на диета кои можат да ви помогнат да изгубите тежина и да го подобрите целокупното здравје.

Повремен пост

Повремениот пост стана еден од најголемите трендови во светот на исхраната, но тој всушност е присутен со години. Постот всушност се практикувал уште од античко време, и многу религии го вклучуваат како дел од нивната религиозна пракса.

Но, во последно време, за многу луѓе, е форма на диета. Општо земено, повремениот пост вклучува ограничување на временската рамка на која ви е дозволено да јадете во текот на денот. Бидејќи го ограничува внесот на калории и помага да се потиснат желбите за шеќер, докажано е дека е ефективна алатка за слабеење.

Формите 16: 8 и 5: 2 најчесто се практикуваат.

Кето диета

Кетогената или кето диетата се базира на намален внес на јаглени хидрати и зголемен внес на маснотии и има голем број на обожаватели кои се колнат во неговите позитивни ефекти, како што се зголемена енергија, почиста кожа, намалена желба за шеќер и брзо губење на тежината.

Ја следат многу познати личности како Кортни Кардашијан и Хали Бери.

Медитеранска исхрана

Медитеранската диета е прогласена за кралица на диетите. Имено, според експертите, има бројни здравствени придобивки. Многумина тврдат дека и должат на нејзината долговечност, губење на тежината и спречување на многу болести. Што е најважно, лесно е да се следи на долг рок.

Додека South Beach или кетогената диета се смета за тренд на минување, за Медитеранот се зборува уште од 60-тите години на минатиот век. Всушност, станува сè попопуларен од година во година, поради што U.S. News ја прогласија за диета број 1 за последните три години.

Диета палео

Диетата „Палео“ се заснова на идејата за тоа што конзумирале нашите предци во ерата на палеолитот. Се фокусира на враќање на храна богата со хранливи материи од природата и исфрла преработена храна и индустриска храна, житарки, мешунки, туберкулозен зеленчук и млечни производи.

Во основа, акцентот е ставен на месото, овошјето и зеленчукот богати со протеини и растителни влакна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris