ПОРАДИ ОВА САЛОТО СЕ ТАЛОЖИ ВО СТОМАКОТ, А НЕ СМЕ НИ СВЕСНИ! Неколку грешки кои ги правиме секој ден

28 јули, 2021
423763_dvoje_f

Нутриционистите велат дека повеќето луѓе прават голема грешка при изборот на храна за првиот оброк во денот. Затоа маснотиите брзо се таложат на стомакот. Ако сакате да спречите понатамошна акумулација на маснотии, престанете со овие навики

Не дозволувајте соковите да ве измамат

Можеби мислите дека една чаша сок е најдобриот начин да го започнете денот, но тоа всушност е голема грешка. Не само што ќе бидете исполнети со голема количина шеќер, туку исто така ќе внесете многу малку хранливи витамини. Многу подобра идеја е да испиете чаша вода и да изедете еден портокал. Целото овошје нуди низа витамини и минерали во својот сок, а хранливите влакна на овошјето ќе го одржат организмот заситен до ручек.

Наполнете ја својата енергија, но на здрав начин

Палачинки и колачот од баба спаѓаат во групата на храна што никогаш не треба да јадете за појадок, особено кога додатоците и прилозите се слатки. Наместо тоа, уживајте во црн тост и обидете се да внесете малку протеини во форма на јогурт, сирење со малку маснотии или варени белки. Ќе се чувствувате сити многу подолго.

Спротивставете се на искушенијата

Колачињата се одлични и многу вкусни, но ако првото нешто што го правите наутро е да се соочите со нив обидете се колку што можете повеќе за да ја искорените оваа навика. Шеќерни житарици, тост пецива, ѓеврек, ролни цимет се многу примамливи, но многу веројатно ќе предизвикаат пораст на шеќерот во крвта, придружено со пад на енергијата и прерано чувство на глад. Ова исто така може да предизвика оброк доцна во ноќта, што е многу лошо за вашето здравје.

Не го исфрлајте кафето

Не мора да се откажувате од утринската доза на кофеин, иако сте опседнати со вашата сегашна исхрана. Во случај кога телото не реагира негативно на кофеинот, се препорачува да се консумира. Кафето може да биде вкусен и природен начин да го подигнете расположението и функцијата на мозокот. Се разбира, бидете внимателни со кафето, ако ви требаат повеќе од две шолји за да го започнете денот, може да предизвикате нарушувања на спиењето.

Бидете подготвени кога изненадува гладот

Ако често брзате и немате време да појадувате, секогаш носете со вас ќеса со здрави грицки. Клучот за здрава исхрана е да се планираат оброците однапред. Ќеса со бадеми, индиски ореви и други јаткасти плодови е најдоброто решение за вашата ташна или фиока во канцеларија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi