Поставена пробна машина за лакирање нокти: Робот ви прави маникир за 10 минути и 400 денари

6 јуни, 2021
lakiranje-noktiju-830x0

Секоја жена сака да има уредни и негувани нокти. Сепак, денес, кога имаат безброј дневни обврски пред себе, секоја минута е драгоцена, особено онаа што се троши на разубавување. Затоа стартап компанија од Сан Франциско го претстави првиот бесконтактен робот за маникир, кој совршено лакира нокти за само десет минути.

За таа услуга потребно е да се издвојат 8 долари, односно нешто помалку од 400 денари.

Во продавницата има две машини кои фотографираат нокти на клиенти, а потоа ги премачкуваат со лак. Т.н. роботи за маникир „clockwork“ се во развој од 2017 година, а дури минатата недела клиентите го пробаа за прв пат.

  • „Clockwork“ дизајнира роботи кои ги ослободуваат луѓето од секојдневните задачи. Зошто нокти? Жените трошат во просек 60 минути неделно на нега на ноктите. Тоа се 3.120 минути годишно! Но, тоа време сега може да се намали на само 10 минути. Како би го искористиле тоа дополнително време? – вели описот на веб-страницата на компанијата што ги прави овие машини.

Клиентите мора да ги резервираат своите состаноци една недела порано, и да доаѓаат со чисти нокти, односно без лак. Ако тоа сè уште не се случи, можам да го сторам тоа на лице место.

Како работи роботот за маникир?

Раката се става во машината, едниот прст се става под сензорот, а камерите го фотографираат ноктот, со цел да се утврди неговата точна форма. Тогаш машината го обојува секој нокт, еден по еден, и потребни се околу десет минути за двете раце.

Овие роботи се достапни само во продавницата „Clockwork“, а фабриката очекува во иднина да бидат во малопродажни објекти, канцеларии и апартмани.

Иако нивната цел е да ги постават своите машини на многу локации, Renuka Apte, косопственик на оваа компанија, не смета дека овие роботи ќе бидат закана за професионалните маникири.

  • Овие роботи лакираат само нокти, но не ги крата или обликуваат, па засега се само дополнителна услуга или начин за брзо лакирање на ноктите – рече таа.

По отворањето на продавницата, една корисничка на социјалната мрежа ТикТок објави видео од своето искуство од овој „роботски маникир“.

Кејти рече дека иако роботите ја воодушевиле, таа не смета дека ќе може да ги замени професионалците.

„Не мислам дека ова ќе ја замени уметноста на техничарите за нокти, но мислам дека ова е прилично добра и брза опција за работниците да ги поправат своите нокти“, рече таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi