Повеќе од поглед: Големината на зеницата е поврзана со интелигенцијата

6 јуни, 2021
62099439-oko

Зеницата на окото реагира на повеќе работи отколку само на светлината. Промената во големината на зеницата укажува на возбуда, интерес или ментална исцрпеност. За полицајците кои го спроведуват законот, проширувањето на зениците на окото е знак на измама кај осомничените.

Една нова студија спроведена во лабораторијата на Технолошкиот институт од Џорџија во САД сугерира дека основната големина на ученикот кај луѓето е тесно поврзана со индивидуалните разлики во интелигенцијата. Со други зборови, колку се поголеми зениците во нивната основна состојба, толку е поголема интелигенцијата кај една личност, а научниците го заклучија ова со тестирање на разбирање, внимание и меморија.

Авторите на оваа студија откриле во три студии дека разликата во основната големина на зеницата кај луѓето кои постигнале најдобри резултати од когнитивните тестови наспроти оние кои постигнале најлоши резултати се доволно големи за да се забележи со голо око.

Прво ја откриле оваа изненадувачка врска додека ги проучувале разликите во количината на ментален напор што им беше потребен на луѓето за да завршат задачи поврзани со меморијата, пишуваат авторите на студијата за Scientific American.

„Кога ја откривме врската помеѓу основната големина на зеницата и интелигенцијата, не бевме сигурни дали е вистинска или што воопшто значеше нешто“, додаваат авторите на студијата.

Поттикнати од ова откритие, тие спроведоа неколку големи студии во кои учествуваа повеќе од 500 лица на возраст од 18 до 35 години. За да ја измерат просечната големина на зеницата, тие користеле уред за следење на очите, имено силна камера и компјутер. Учесниците ќе седеа пред празен компјутерски екран до четири минути, а додека гледаа во празно, уредот ќе ја снимаше зеницата за да може да се одреди основната големина на зеницата.

Под големина на зеницата се подразбира дијаметарот на црната точка во центарот на окото и може да биде помеѓу два и осум милиметри. Околу зеницата е ирисот, кој е одговорен за контрола на големината на зениците. Бидејќи учениците реагираат на силна светлина, светлината во лабораторијата беше затемнета за сите учесници, така што нема да се меша со резултатите од истражувањето.

Учесниците на студијата поминаа низ низа тестови дизајнирани за мерење на „флуидна интелигенција“ (способност разумно да се справат со нови проблеми), „работен капацитет на меморија“ (можност за меморирање на информации со текот на времето) и „контрола на вниманието“ (можност за фокусирање на вниманието во среде одвлекување на вниманието).).

Тестовите им покажаа дека основната големина на зеницата е поврзана со флуидната интелигенција и контролата на вниманието во поголема мера и во помала мера со капацитетот на работната меморија. Тоа беше исто така индикација за фасцинантната врска помеѓу мозокот и окото.

Интересно е што големината на зеницата има негативна корелација со возраста на една личност, така што авторите на студијата ја прилагодија студијата и на тој параметар, но врската помеѓу големината на зеницата и когнитивните способности сепак остана присутна.

Конечно, авторите исто така објаснуваат зошто големината на зеницата е поврзана со интелигенцијата. Имено, големината на зениците е поврзана со активноста на јадрото во горниот дел на мозокот наречено локус корулеус. Ова јадро лачи норадреналин, кој истовремено делува како невротрансмитер и хормон во мозокот и телото и ги регулира процесите како што се перцепција, внимание, учење и меморија. Норадреналинот, исто така, помага во одржување на здрава организација на мозочна активност, така што погодените делови на мозокот можат да работат заедно за да постигнат тешки задачи и цели.

Дисфункцијата на ова јадро е исто така поврзана со неколку болести, вклучувајќи Алцхајмерова болест и ADHD.

Всушност, одржувањето на организацијата на мозочната активност е толку важно што мозокот троши најголем дел од својата енергија само на таа задача, дури и кога не работи ништо, како на пример, гореспоменатото загледанување во празен екран на компјутерот.

Конечно, една хипотеза вели дека луѓето со поголема просечна големина на зеницата имаат подобро регулирање на мозочната активност, што придонесува за подобри когнитивни перформанси и подобра мозочна функција во мирување. Сепак, потребно е ново истражување за да се утврди зошто големината на зеницата е поврзана со поголема интелигенција на течности и контрола на вниманието.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi