Познатиот неврохирург тврди: Ова е единствениот начин да се одмори мозокот!

31 јануари, 2021
твгри

Познатиот романски неврохирург Александру-Владимир Сиуреа (80) даде совети за стимулација и релаксација на мозокот.

„Мозокот не е орган што можеме да го контролираме. Можеби не сте го знаеле, но и на мозокот му треба одмор и внимание “, вели Сиуреа.

За време на празници или одмори, сме во искушение да си дозволиме премногу: јадеме премногу, пиеме премногу, седиме на компјутер до доцна во ноќта, пушиме многу, злоупотребуваме кафе.

Лекарот препорачува да спиете без мобилен телефон во близина. Наутро, прво треба да го погледнете небото или едноставно да уживате во погледот низ прозорецот за да ги стимулирате визуелните центри.

Неговата препорака е да слушате музика што ви го крева расположението и да пиете вода веднаш штом ќе се разбудите.

Јадете во умерени количини затоа што стомакот преоптоварува мозок. Пиење црвено вино исто така се препорачува бидејќи помага во чистење на капиларните вени во мозокот, но не треба да претерувате бидејќи алкохолот ги напаѓа нервните клетки.

Намалете го гледањето ТВ.

Златното правило за одморен мозок според Владо Сиур е тишина! Тој ве советува да одвоите време да уживате во тишината, да ги решите мислите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris