Познатиот РУСКИ КАРДИОЛОГ Амосов открива како здрави да дочекате 90 години: Здравјето мора сами да го произведете!

17 април, 2021
ef228d834cf3a7d70f6503ee186fd65211991dee

Рускиот лекар и светски познат кардиолог Николај Михајлович Амосов дава неколку совети за здрав живот, кои исто така ги почитуваше и го доживеа неговиот 90-ти роденден.

Познатиот руски и советски лекар и еминентен кардиохирург Амосов Николај Михајлович, академик и директор на научниот оддел на Институтот за истражување на туберкулоза и торална хирургија Јановски, даде клучни совети за тоа како да се зачува здравјето на ‘рбетот и да се спречат болки во грбот.

Освен стручниот совет што им го дал на своите пациенти, самиот Алосова Нилоаи Михајловиќ редовно применувал низа едноставни вежби за да ја докаже нивната ефикасност, а до крајот на животот не страдал од овој здравствен проблем.

Покрај советите за здрав ‘рбет и зачувување на неговото здравје и еластичност, познатиот руски лекар дал и неколку клучни совети за здрав начин на живот.

Совети за здрав начин на живот

  • Не треба да се надеваме дека лекарите ќе не направат здрави и ќе го лекуваат нашето тело. Во болницата може да се започне само квалитетно лекување за себе. Сè друго зависи од човечката природа, желба и упорност.
  • Лекарите се тие што лекуваат човечки болести, а ние мора да го чуваме сопственото здравје преку вежби и формирање на силен карактер.
  • Кај некои болести, третманот од страна на лекар е неизбежен, но во сериозни случаи, болеста е само последица на лош начин на живот и недостаток на физичка активност. Дневно вежбање најмалку половина час на ден може да го продолжи постоењето на една личност.
  • Треба да имаме резерви за фитнес во разумни граници. Треба да го следите индексот на тежина и да јадете што повеќе овошје и зеленчук. Секојдневна прошетка на чист воздух е задолжителна.
  • Сметајте дека има многу лоши лекари во светот. Ова е уште една причина за зајакнување на имунолошкиот систем и вежбање.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi