ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ КАКО ПРАВИЛНО ДА ЗГОТВИТЕ ТЕСТЕНИНИ: Еве кога и колку сол треба да ставите, а повеќето ја прават ОВАА грешка!

3 август, 2021
2666777_profimedia0326971179_ls

Сите сакаат тестенини и тие често се наоѓаат на семејната трпеза, но има неколку трикови како да ги направите вашите тестенини совршено подготвени.

Внимавајте колку сол додавате и никогаш не додавајте масло за време на готвењето, бидејќи многу домаќинки ја имаат таа навика. Маслото ќе ги направи тестенините полизгави и сосот нема да се спои добро со нив на крајот.

Testenina

Се препорачува да се посоли водата за готвење тестенини само кога врие, бидејќи тогаш брзо се раствора. Но, нема да направите многу грешка ако го ставите во ладна вода, но во тој случај, промешајте го малку за да се стопи побрзо, бидејќи знае да кородира некои тенџериња.

Количината на сол што треба да се додаде е вистинска мистерија за многумина, но постои едноставно правило – лажица до лажица ипол сол за секои 450 грама тестенини.

testenina, pasta

Количината на сол може да варира во зависност од тоа колку солена храна ви се допаѓа и во зависност од сосот што планирате да го додадете, па понекогаш ќе треба сами да процените. На пример, ако сосот е посолен затоа што содржи сардела, пршута или многу пармезан, тогаш додадете помалку сол во водата за време на готвењето.

Исто така, имајте на ум дека е важно да се готват тестенини во доволна количина вода. Правилото е литар вода на 100 грама тестенини.