ПРЕСТАНЕТЕ ОВА ДА ГО ПРАВИТЕ: Мислите дека ги исфрлате токсините и слабеете, но на вашето тело му правите една ОПАСНА работа!

16 мај, 2021
profimedia-0586622911

Во последниве години, програмите за детоксикација станаа популарни на Интернет. Тие ветуваат чистење на телото од токсини, губење на тежината, чувство на леснотија, свежина на лицето, ослободување од осип на кожата и многу други магични резултати. Но, всушност, самата идеја за детоксикација на телото покренува многу прашања – овој пат откриваме четири митови за детоксикација, во кои е време да престанеме да веруваме.

Мит 1 – На телото му треба помош во детоксикација

Всушност, на телото не му е потребна програма за детоксикација – нашето тело е дизајнирано да се исчисти. Најважното нешто што можете да направите за да му помогнете на телото да се ослободи од токсините е да се грижите за црниот дроб. Ова значи придржување кон здрава исхрана за да не се преоптоварува овој важен орган. Црниот дроб е машина за детоксикација. Тоа е оној кој го решава телото од токсини од храната што ја јадеме и пиеме. Не оптеретувајте го црниот дроб со масна храна, шеќер или алкохол – тогаш органот совршено ќе ја заврши својата работа за детоксикација.

Мит 2 – Детоксикацијата може да го подобри здравјето

Ако јадете премногу, со текот на времето може да го оштетите црниот дроб. И ниедна детоксикација не може да го поправи тоа. Пржената храна и пијалоците со шеќер се слабо обработени од црниот дроб. Штом оваа маст започне да се акумулира, таа останува засекогаш. Дури и ако изгубите тежина, маснотиите ќе останат во црниот дроб. Алкохолот исто така ја влошува ситуацијата. Здравата, растителна диета составена од протеини со малку маснотии, цели зрна, овошје и зеленчук може да биде алтернатива на детоксикацијата. Држејќи се до неа, ќе ги добиете истите резултати што ги ветува програмата за детоксикација – подобро варење, повеќе енергија и зајакнување на имунитетниот систем.

Мит 3 – Детоксикацијата е безбедна

Всушност, диетите за детоксикација можат да бидат опасни. На некои им е потребен пост, само на вода или сок, строга диета со овошје и зеленчук или употреба на билки, чаеви. Овие строги диети можат да предизвикаат дисбаланс на електролити, недостаток на витамини и минерали, дијареја и други проблеми со желудникот, како и замор, депресија и проблеми со спиењето.

Dijeta

Мит 4 – Вишокот килограми изгубени со детоксикација не се враќаат

Многу приврзаници на диетата за детоксикација се сигурни дека килограмите изгубени за време на неа нема да се вратат долго време. Всушност, ако диетата е привремена, ќе бидат и резултатите. Може да изгубите неколку килограми, но ова обично се должи на губење на течности и одредено губење на мускулна маса, а не на телесни масти. Кога повторно ќе почнете да јадете нормално, тежината се враќа, но тоа е обично течноста поврзана со складирање на гликоген, а не вистинската маснотија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi