Претеравте со пиво? Еве што се случува во вашето тело кога ќе испиете неколку шишиња!

31 март, 2021
пиво
  1. Неколку минути по конзумирање пиво

По консумирањето, алкохолот патува низ телото до стомакот каде што се апсорбира во крвотокот и стигнува до мозокот и мускулите.

  1. По 10 минути

По 10 минути, телото го препознава алкохолот како отров и не сака да го депонира, се обидува да го разгради и да се ослободи од него што е можно поскоро.

Pivo
  1. После 15 минути

Стомакот почнува да го распаѓа алкохолот за да го отстрани од телото и со тоа започнува да произведува ензим наречен алкохол дехидрогеназа кој го претвора алкохолот во други хемиски соединенија. Оваа конверзија исто така вклучува и ацеталдехид, високо токсично соединение што предизвикува мамурлак пред некој ден.

Алкохолот се претвора во оцетна киселина и вода, и понатамошно распаѓање во масни киселини и вода, кои се прифатливи за организмот, а тоа не отрезнува. Ако пиеме повеќе отколку што може да се справи со црниот дроб, стануваме пијани.

  1. По 20 минути

По 20 минути, почнуваме да ги чувствуваме општите симптоми на алкохол, главата е лесна и сме преплавени од среќа.

  1. По 45 до 90 минути

По 45 до 90 минути, дејството на алкохолот е на својот врв.

  1. По 60 минути

По 60 минути, треба да одиме во тоалет затоа што алкохолот е диуретик, така што бубрезите го насочуваат пијалокот директно во мочниот меур, па затоа мора почесто да уринираме и затоа да се дехидрираме.

Ако престанеме да пиеме ќе се чувствуваме поспани или уморни, а ако спиеме пијани тоа е лошо за нас бидејќи телото е дехидрирано.

  1. По 12 до 24 часа

По 12 до 24 часа, кога ќе се разбудиме, веројатно ќе почувствуваме симптоми на мамурлак: главоболка, вртоглавица, жед, бледило и треперење и симптоми предизвикани од дехидратација. Причината е што нашето тело сè уште се бори со алкохолот што е во нашето тело.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris