Примери за тоа како НЕ се однесуваат совршените љубовници: Од перформанси до либидо, експериментирање…

7 март, 2021
dreamstime-m-79734735

При избор на партнер, најдобро е да најдете некој со ист сексуален апетит, но тоа е тешко да се процени на почетокот, вели Трејси Кокс. Либидото зависи од многу фактори, од генетика, сексуална историја …

Сексот можеби не е најважната работа во врската, но истражувањата покажуваат дека една четвртина од целокупното уживање е од физичка природа. Многумина се прашуваат дали треба да излезат од врска ако сексот е лош, што е мудро затоа што може да значи дека партнерите не се компатибилни. Британската авторка и консултант за секс Трејси Кокс открива што да правиме ако сексот со партнерот е лош. Таа го илустрираше ова преку 3 примери, пишува DailyMail.

1. Без хемија

Ако нема силна хемија на почетокот на врската и ако долг бакнеж не заврши со соблекување, тоа не е добар знак.

„Љубовта без силна страст е обично пријателство“, вели Трејси.

Хемијата може да се развива со текот на времето, но ова се исклучоци. Ова најчесто се случува ако едниот или двајцата партнери имаат лошо сексуално искуство зад себе, па им треба повеќе време да се релаксираат.

– Хемијата не гарантира долга врска, но таа е многу важна, особено во почетокот – вели таа, додавајќи дека хемијата ги држи партнерите заедно дури и во тешки времиња.

„Ако нема хемија, најпаметно е да се напушти“, вели таа.

2. Слаба изведба

Техниката може да се научи и ако сте спремни трпеливо да го учите вашиот нов партнер во она што го сакате, треба да биде прилично лесно да се поправи.

„Сексуалното неискуство нема никаква врска со бројот на сексуални партнери“, вели таа.

Многу луѓе кои биле само во краткорочни врски сметаат дека немаат идеја како да го одржат сексот возбудлив во долга врска. Трикот за да го надминете ова е да го преземете водството, но не бидете премногу очигледни.

– Полека и не прескокнувај ја предиграта. За почетниците, држете се до основните работи, и кога ќе се опуштите, можете да започнете со експериментирање. Бидете отворени и кажете точно што ви се допаѓа – советува и додава дека најдобриот лек за нарушување на самодовербата е да пробате нешто заедно што и двајцата не сте го правеле претходно.

– Одолејте се на нагонот да ги покажете сите вештини што вашиот партнер ги нема на почетокот на врската. Тоа може да ги исплаши и да ја наруши нивната самодоверба. Бидете суптилни – советува и додава дека критиките по сексот се забранети.

Со цел да го научите новиот партнер нешто, главниот услов за ова е тие самите да бидат отворени за таа опција.

„Ако мислите дека може да успее, не оставајте го вашиот партнер“, советува.

3. Не сака да експериментира

Ова често оди рака под рака со неискуството. Во тој случај, едноставно полека запознајте ги со сите забавни работи што можат да ги направат со вас.

„Ако нивната мисионерска поза е единствена и омилена, можеби немаат пробано други или не се чувствуваат доволно сигурни“, вели Трејси, додавајќи дека сексуалната несигурност е почеста отколку што се мислеше.

– Се случува кога некој е загрижен, премногу ги анализира своите вештини и е оптоварен со изгледот. Потешко е да се опуштат и да уживаат помалку во сексот – вели, додавајќи дека во тој случај вреди да се остане во врска, и постојаните и суптилни комплименти кои ќе ја зголемат помошта за самодоверба.

– Од друга страна, причината може да биде незаинтересираност и недостаток на желба да се инвестира во врската. Тие се себични љубовници и во тој случај нема помош – вели тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris