Припремете се за лето: Вежби за совршено заоблен задник на кој нема ни трунка целулит!

25 март, 2021
untitled-design-2021-03-24t144453-710

Правете одредени вежби во комбинација со правилна диета и резултатот сигурно нема да изостане – ќе бидете подготвени да покажете завидни облини во бикини на плажа.

Вежбајте го целото тело секој ден, а особено внимание посветувајте на вежбите за обликување на задникот. Имајте на ум дека задникот се состои од три мускули – глутеус максимус, глутеус медиус и глутеус минимус. За добра форма на задник, најважен е првиот, глутеус максимус или голем мускул.

Во ова видео, погледнете како да користите специјални вежби за движење и обликување на тој малку мрзлив мускул. Ова се вежби што можете да ги правите дома без никакви реквизити.

Што се однесува до диетата – задолжително избегнувајте пржена храна, закуски, чипс, маргарин, црвено месо, пилешка кожа, цели млечни производи, сладолед, путер, кокосово масло … Вклучете рибино масло, екстра девствено маслиново масло, бадеми, ореви во менито, путер од кикирики …

Зголемете го внесот на свежо овошје. Јадете барем по едно парче овошје секој ден, а се препорачуваат три до пет парчиња. Овошните влакна ќе ве одржат сити, а во исто време нема да трошите многу калории.

И не заборавајте на зеленчукот затоа што е полн со растителни влакна, витамини и минерали. Покрај тоа, има малку калории. Обрнете посебно внимание на брокулата, спанаќот, кељот и другиот зелен зеленчук.

Обрнете внимание на постојната форма на задникот. Личниот тренер Ем Фјуреј од Лондон советува како да го обликувате задникот врз основа на природната форма.

КВАДРАТЕН

Оваа форма се препознава по тоа што долниот дел стои пониско, а вишокот волумен е на врвот, како оној што го има Кендал Џенер. Во оваа форма, важно е да се изгради глутеус максимус (голем мускул во задникот) што ќе го наполни задниот дел од бикинито.

  • Вежбите мора да бидат насочени главно на големиот глутеус, бидејќи во оваа форма задникот може да изгледа како мафин, срамнет на дното и заоблен одозгора. Одлична вежба за овој тип е ротационен чекор – вели Ем Фјури, како што објави Дејли меил.

КРУЖЕН

Ако имате заоблен задник, како Кајли Џенер, тогаш немате проблем со волуменот како жените чии задници се квадратни. Во овој тип, фокусот треба да биде на тонирање на централниот дел.

  • Вежбите од пилатес се одлични за жени со заоблен задник. И движењата од балетот се корисни, оние каде што колковите се ротираат, а стапалото се врти така што прстите ќе се искриват нанадвор се одлични, додека истовремено полека се спуштаат во сквотот – објаснува овој личен тренер.

СРЦОЛИК

Ова е тип на задник што гордо го покажуваат Ким и Клои Кардашијан. Овој тип на задник има најголем волумен каде што треба, на средина. Големите глутеуси се добро развиени и маснотиите се дистрибуираат на долниот дел на задникот и на бутовите.

Во овој тип, треба да се внимава на одржување на централните мускули, глутеус медиус.

  • Одлична вежба за оваа форма е сквот што се изведува со стоење на едната нога додека другата е во воздух, и полека спуштање во сквотот. Тоа е тешка вежба – вели тренерот.

ОБРАТНА БУКВА V

Оваа форма ја има Кортни и се карактеризира со недостаток на волумен во споредба со другите форми. Со овој тип, важно е да се фокусирате на големиот глутеус, со цел да добиете волумен и да работите на тонирање.

  • Големите глутеуси се главниот фокус во оваа форма на задник затоа што треба добро да се загреете за да добиете волумен. Добра вежба за овој тип е голем сквот додека истовремено држите баланс со двете раце, потпрени на градите – објаснува личниот тренер.

Како да се ослободите од целулитот?

Пилинг со кафе

Кафето има стимулирачки ефект врз кожата и ја стимулира циркулацијата. Најдобро е да ја триете кожата со кафе под туш додека е влажна. Талогот од кафето што го пиевте може да се користи за ова. Масирајте на кожата неколку минути, но не премногу грубо, а потоа исплакнете со вода. Потоа премачкајте го со кокосово масло или масирајте со масло.

Масажа со бебешко масло

Ова е многу ефтина и докажана ефикасна метода. Областите на телото каде е видлив целулитот премачкајте ги со бебешко масло и започнете со масажа. Масажа со врвовите на прстите со кружни движења. Правете го ова секој ден 15 минути.

Dreamstime

И медот помага

Ставете мала количина мед на врвовите на прстите и масирајте ја проблематичната област. Масирајте ја кожата во насока на стрелките на часовникот и проверете дали прстите не се одвојуваат од површината. Ако почувствувате чувство на печење, тоа е нормално. После масажата, избришете го вишокот со влажна крпа или исплакнете со топла вода и не ставајте крем на кожата.

Наместо масажа, можете да нанесете мед со тапкање и лесно триење. Добро е лесно да се стиска и штипне кожата за да се започне циркулацијата уште повеќе. После 15 минути повторете ја целата постапка на друг дел од телото каде имате целулит. Масажата не треба да трае подолго од еден час и практикувајте ја секој втор ден.

Медот го зголемува протокот на крв и го забрзува метаболизмот. Масажата со мед најдобро се прави наутро, веднаш по будењето. Може да содржи и неколку капки ароматични масла, на пример, од лаванда, смрека, грејпфрут …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris