ПРОМЕНЕТЕ ГИ ОВИЕ НАВИКИ И ГЛЕДАЈТЕ КАКО ЦЕЛУЛИТОТ СЕ ТОПИ: 5 ефикасни начини да се ослободите од кората од портокал!

10 јули, 2021
195813_shutterstock-483348649_ls

Целулитот е проблем кај скоро 93% од жените, и иако експертите тврдат дека не можете да се ослободите од него целосно, тие веруваат дека може да го подобрите визуелниот изглед до одреден степен.

Ако ги примените следниве совети, во голема мера ќе го решите овој естетски проблем и гордо ќе одите во бикини.

  1. Внесете доволно вода во вашето тело

Внесувањето на течности и внесувањето храна што е збогатена со вода како што се домати, краставици, пиперки, итн. Помага во одржување на кожата и сврзното ткиво силно, што автоматски доведува до намалување на појавата на целулит.

  1. Користете топол и ладен туш

Наизменично користејќи топол и ладен туш на нозете, тие ги стеснуваат и ги зголемуваат вашите крвни садови, создавајќи силeн ефект и испумпувајќи крвни садови. Самата кожа реагира точно на ист начин, а целокупниот метаболизам се подобрува со ладна вода, која се нарекува термогенеза. Треба наизменично да ги масирате нозете со топла и ладна вода 30 секунди до две минути. Повторете го процесот пет пати.

Celulit
  1. Извадете го шеќерот

Шеќерот е една од главните причини за целулит. Прекумерното внесување на пијалоци или слатки со шеќер може да доведе до предвремено стареење или влошување на кожата.

  1. Јадете портокал, лимон и грејпфрут

Иако кожата од овие плодови може да изгледа како вашите нозе, тие се богати со витамин Ц, кој го зголемува производството на колаген и го одржува сврзното ткиво силно.