ПРОТЕИНСКА ДИЕТА: Ги зајакнува мускулите и е идеална за љубителите на месо (МЕНИ)

18 март, 2021
05b7df1f3ef617f084041a2eb47cc931046ac0f9

Ако барате начин брзо и ефикасно да изгубите тежина без гладување, тогаш протеинската диета треба да биде ваш избор.

Со овој начин на јадење, килограмите буквално се топат, а резултатите се брзо видливи. Протеинската храна дава чувство на ситост подолго време, па затоа слабеете без постојано чувство на глад.

Инаку, предноста на протеинската диета е тоа што ги топи маснотиите и ги зајакнува мускулите. Бидејќи, честопати како последица на одредени ограничувачки менија, има намалување на мускулната маса, па наместо маснотии, се губат мускулите. Ова не е случај со протеинската диета, напротив.

Повеќето диети ги уништуваат мускулите, а не мастите!

Протеинската исхрана придонесува за обновување и градење на мускулите, а она што ќе исчезне се масните наслаги од стомакот, бутовите, надлактиците и другите критични делови на телото.

Оваа диета и режим на исхрана трае само три месеци

Ваквиот начин на исхрана не би требало да го применувате повеќе од три месеци затоа што може да го наруши здравјето на црниот дроб. Затоа, секој треба да побара лекарски совет пред да започне со оваа диета, бидејќи како и секое ограничување, и овој режим има свои недостатоци: поради целосно исклучување на јаглехидратите од исхраната, може да почувствувате слабост, вртоглавица, недостаток на концентрација и раздразливост. Исто така, може да имате проблеми со варењето, но и со бубрезите.

Понеделник

Појадок: омлет од три белки, со сецкана пиперка и грст спанаќ

Ужина: 100 гр пилешко на скара или варено без кожа и половина црвена пиперка

Ручек: пилешки гради на скара, свежа салата со црвена пиперка, боранија и лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со половина свежа краставица

Вечера: 100 гр печени мисиркини гради со брокула сварена на пареа

Вторник

Појадок: 100 гр печени пилешки гради со кељ

Ужина: 100 гр мисиркини гради и половина зелена пиперка

Ручек: лосос (или друга риба) во филети со мешана зелена салата и со 1/2 супена лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со брокула сварена на пареа

Вечера: филе лосос со варена брокула

Среда

Појадок: 100 гр димен лосос со спанаќ

Ужина: 100 гр пилешки гради со половина жолта пиперка

Ручек: пилешки гради на скара, сезонска салата и 1/2 лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со авокадо

Вечера: две јагнешки шницли на скара, варена брокула и спанаќ

Четврток

Појадок: кајгана (едно цело јајце или две белки), домат, боранија

Ужина: 100 гр мисиркини гради со половина свежа краставица

Ручек: печена пастрмка со салата – домат, рукола и 1/2 супена лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр пилешки гради со тиквички на скара

Вечера: 100 гр пилешки гради со кинеска мешавина зеленчук (додадете лажица маслиново масло) и зелена салата

Петок

Појадок: 200 гр мисиркини гради со авокадо и свежа краставица

Ужина: две тврдо варени јајца и половина црвена пиперка

Ручек: 150 гр ракчиња на скара со зелена салата и домат, лажиц маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со пет бадеми

Вечера: 100 гр пилешки гради со варена брокула

Сабота

Појадок: филе од бакалар на скара со печени пиперки и тиквички

Ужина: 100 гр пилешко со домат

Ручек: 150 гр мисиркино месо со зелена салата, варена брокула и лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр пилешко со пет ореви

Вечера: 150 до 200 гр стек со варена брокула и боранија

Недела

Појадок: омлет од три белки, домати на скара и варен спанаќ

Ужина: 100 гр мисиркино со пет индиски ореви

Ручек: 150 гр пилешки гради со аспарагус и зелена салата

Ужина: 100 гр мисиркино со свежа краставица

Вечера: паткини или мисиркини гради без кожа и брокула

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi