Проверете зошто обратната диета е најпопуларната на светот во моментов: Јадете сѐ, а килограмите исчезнуваат!

14 март, 2021
244367_shutterstock-1515243626_ls

Оваа диета е дизајнирана од фитнес инструкторката Софија Ален. На овој начин, ќе изгубите тежина на сосема природен начин, без да чувствувате глад во кој било момент, тврди таа.

Трикот е да се започне полека да се прави дефицит на калории. Значи, намалете ги оброците за 200 калории во првата недела, за уште 200 во следните недели и така сè додека не достигнете 1400 калории во текот на денот. Исто така, постепено воведувајте физичка активност.

Ова е единствениот начин да изгубите тежина без да чувствувате дека сте на диета.

Што кога ќе ја достигнеме посакуваната тежина?

Откако изгубиле вишок килограми, сите се плашат од јо-јо ефектот и враќањето на диетата на која се навикнати. За да ја задржите тежината непроменета, применете го истото правило, но наместо да се намалува, постепено зголемувајте ги калориите. Ќе можете да имате 3 оброка, но и десерт, а килограмите нема да се вратат.

“Идејата е полека да ги враќате калориите во вашиот живот. Започнете со 100-200, ако досега сте внесувале1.400 калории, внесете 1.600 во првата недела, потоа 1.700 во следната и така постепено зголемување на бројот на калории , сè додека не достигнете 2.000 калории на ден, колку се препорачува за жени “, рече таа.

“Секоја недела јадете се повеќе и повеќе. Сè уште ќе имате дефицит на калории, но постепено ќе го навикнувате вашето тело на понормална диета. Во комбинација со редовна физичка активност, ова ќе ве подготви за посоодветна диета и ќе ви овозможи вие да одржувате резултати “, рече таа.

Предлогот за мени на Софија изгледа вака:

Појадок: кафе, белка од јајце и зеленчук, авокадо

Ручек: Салата од пилешко, тиква, семки од тиква, моркови

Вечера: Мелено говедско месо со мексикански зачини, тиквички, печурки и растително сирење, послужено во тортилја од пченка

Десерт: Палачинка од јајце со банана, цимет и бобинки

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi