ПРВА ПОМОШ ПРИ МОЗОЧЕН УДАР – Еве што треба да правите ВЕДНАШ пред да дојде докторот!

18 август, 2021
glava

Ако некое лице има проблеми со еден од овие чекори, веднаш повикајте брза помош.

Мозочниот удар е една од водечките причини за смрт кај нас. Многу жртви на мозочен удар остануваат трајно онеспособени со тешки последици.

Постојат два вида мозочен удар:

– исхемичен (85% од случаите), кога крвниот сад што доставува крв до мозокот е блокиран, а мозокот страда од недостаток на кислород и хранливи материи

– хеморагичен (15% од случаите), кога крвниот сад пука поради крварење во мозокот

Некои луѓе не умираат на лице место. Тие често остануваат во безизлезна ситуација, упатена на помош. Меѓутоа, еден невролог вели дека може да ги отстрани последиците од мозочен удар, ако може да стигне до лицето во рок од 3 часа. Тој вели дека трикот е да се препознае мозочниот удар, да се дијагностицира и да се лекува пациентот во рок од три часа, но тоа не е лесно.

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГО МОЗОЧНИОТ УДАР:

Постојат 4 чекори што треба да се следат за да се препознае мозочен удар:

1. Побарајте од лицето да се насмевне (нема да успее)

2. Замолете го лицето да каже една многу едноставна реченица (на пример: „Денес е прекрасен ден.“) Ќе има проблем да го каже тоа!

3. Побарајте од лицето да ги крене двете раце (нема да може или само делумно ќе може)

4. Побарајте од лицето да го испружи својот јазик (ако јазикот му е свиткан, се ниша од една на друга страна, тоа е исто така знак за мозочен удар)

Ако некое лице има проблеми со еден од овие чекори, веднаш повикајте брза помош и опишете ги симптомите на брзата помош.

Исто така, добро е да се ослободат неколку капки крв од врвот на палецот на показалецот или прстот на лицето кое претрпело мозочен удар, со остар врв (игла, ножици, нож), претходно дезинфициран, ако е можно веднаш.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi