Првото УТРИНСКО КАФЕ никако НЕ СМЕЕТЕ да го пиете пред 9 часот: Еве ги 4-те здравствени причини!

9 април, 2021
888909_profimedia0295499591_ls

Совршено време за првото утринско кафе е помеѓу 9,30 и 11:30 часот, потврдено е најновото истражување на британски научници и лекари. Имено, ако консумираме кафе веднаш штом ќе се разбудиме, нашето тело може да реагира целосно спротивно на нашите очекувања. Покрај тоа, оваа погрешна навика може трајно да го загрози нашето здравје и да го оштети имунитетот.

Ви донесуваме пет причини зошто мора да го одложите првото утринско кафе за периодот по 9.30 часот.

  1. Можеби сте поспани

Иако пијалокот за кафе е полн со кофеин, ако испиете чаша од овој пијалок веднаш штом ќе се разбудите, тоа може да има сосема спротивен ефект. Кофеинот го удвојува нивото на хормони на стресот и може да доведе до проблеми со спиењето, што резултира со замор. Ако денот го започнете со шолја кафе со многу шеќер, може да се чувствувате уморни и поспани веднаш по пиењето кафе. Ова се случува затоа што нашето тело произведува инсулин за да го компензира шеќерот, предизвикувајќи пад на нивото на гликоза во крвта, што резултира со недостаток на енергија.

  1. Можете да ја исушите кожата

Бидејќи кафето влијае на цревата, што може да предизвика дијареја, го дехидрира телото, што отежнува токсините да го напуштаат телото преку кожата. Ова пак ја суши кожата и ја прави поранлива на разни проблеми, како што се предвремени брчки.

  1. Кафето може да ја зголеми вознемиреноста

Наутро по будењето, нивото на стресни хормони е обично највисоко. Бидејќи кофеинот е стимуланс, може да ја стимулира нервозата, а кај некои луѓе може да ја зголеми анксиозноста.

  1. Кафето може да го зголеми нивото на шеќер во крвта

Утринска шолја кафе им отежнува на клетките да го регулираат шеќерот во крвта, што може да доведе до разни болести. Високиот шеќер во крвта, пак, може да доведе до дебелина и да го зголеми ризикот од инфекции на кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi