Психотерапевтите објаснуваат зошто не е добро партнерите да бидат постојано заедно: Оставете си време за себе!

6 февруари, 2021
man-26087311920-830x0

Да се ​​откажеш од патот на самооткривање значи да се откажеш од една од најбогатите димензии на животот

Не треба да се чувствувате лошо ако ви треба малку интимен простор во врската, тоа не значи дека нешто не е во ред. Всушност, тоа може да биде токму она што и вам и на вашиот партнер ви треба за да ја зајакнете љубовта.

За да успее врската и да напредува, партнерите мора да бидат посветени не само еден на друг, туку и на самите себе, на нивната личност и развој.

– Важно е да имате време за себе во врската, да ги негувате вашите сопствени интереси, да правите работи во кои уживате; тоа доведува до задоволство и чувство на исполнетост – објаснува лиценцираниот психотерапевт и експерт за машко-женски односи Мајкл Морен.

Ако немате доволно време за себе, може да има несогласувања во врската, па дури и раскинување или неверство за повторно воспоставување чувство за себе.

Психотерапевтот Кен Пејџ вели дека кога поминуваме одредено време во денот или неделата сами со себе, враќаме важни делови од нашиот идентитет. Меѓутоа, кога ги занемаруваме, го губиме делот што е неопходен за исполнет живот.

– Да се ​​откажеш од патот на самооткривање значи да се откажеш од една од најбогатите димензии во твојот живот – забележува тој.

Како да му кажете на вашиот партнер дека ви треба малку време за себе

Иако можеби е малку непријатно да му кажете на вашиот партнер дека ви треба простор, ако го кажете тоа на вистински начин тој нема да се налути.

Морен вели дека пред да го кажеш тоа, размисли зошто ти треба повеќе време да поминеш без некој близок.

– Објаснете му на партнерот дека нема никаква врска со него, туку само со вашата потреба да посветите малку повеќе време на себе. Ако тој навистина ве сака, ќе ја разбере вашата потреба и ќе ве поддржи во тоа – категоричен е Морен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi