РЕЦЕПТ КОЈ СЕ КОРИСТИ ВЕЌЕ СО ДЕЦЕНИИ: Ги исфрла наталожените токсини од цревата, ја намалува подуеноста и ја обновува кожата!

29 август, 2021
201727_shutterstock-198833690_ls

Кога телото е во добра состојба, тоа се рефлектира во состојбата на кожата. Самиот морков има многу позитивни ефекти за телото благодарение на влакната, витаминот А и бета каротенот во кои е богат, а кога ќе го измешате со уште неколку состојки, ќе добиете вистински балсам за стомак.

Овој „лек“ е познат уште од античко време, а нашите баби го користеа за проблеми со цревата и за враќање на свежината на кожата.

Посебен ефект има врз бавната функција на дебелото црево и надуеност. Овој „лек“ успешно ќе го реши проблемот со запекот, и вака се прави.

Состојки:

3 поголеми моркови
1 лажичка мед
прстофат мелен пипер
половина лажичка масло

Подготовка:

Изрендајте ги морковите во сад, а потоа додадете ги другите состојки. Мешајте додека не се соединат и лекот е подготвен за употреба.

Се препорачува мешавината да се јаде наместо појадок, а потребно е да се конзумира половина час по будењето.

По 10 дена редовна употреба, ќе забележите подобрување и чувство на леснотија во стомакот.