Решете се од влакненцата над усните засекогаш!

8 мај, 2021
360039_foto-devushka-vesna-cvety-1000x0_f

Сонот на секоја жена е лице без никаква видлива коса. Иако само ретки среќници можат да се пофалат со тоа, ако сте решиле да ги отстраните или прикриете несаканите „мустаќи“, ние ви донесуваме совети како да го постигнете тоа што е можно поефикасно.

Стапката на раст на косата на секоја жена е различна, но просекот се пресметува помеѓу две и шест недели. Изборот на метод за отстранување на влакна треба да зависи од типот на кожата, тенот и текстурата на косата.

Светла кожа и светла коса

Лесната кожа е обично многу почувствителна и посилно реагира на поагресивни третмани. Најдобар начин за овој тип е покривање на косата со белење.

Тие ќе станат скоро невидливи и нема да предизвикаат иритации на кожата. Пред белење, тестирајте го производот на кожата на вашите раце за да бидете сигурни дека нема да добиете алергиска реакција.

Темна кожа и темни и потенки влакна

Бидејќи избелените влакна може да се забележат на темна кожа, најдобриот метод за отстранување на мустаќи е депилацијата. Темната кожа обично не е толку чувствителна и добро реагира на депилација.

Исто така, восокот не содржи хемикалии и не го отстранува горниот епидермален слој на кожата, па затоа иритациите се поретки со оваа постапка.

Потемна кожа и потемна и погуста коса

Иако депилацијата со восок е најпопуларна форма на отстранување на влакна, епилацијата се препорачува за погуста структура на косата. Ефектот за отстранување на влакна ќе биде многу потемелен.

Исто така, епилацијата со конец станува сè попопуларна. Овој метод се прави во салон за убавина, тој е многу детален и прецизен, а може да ги отстрани и најмалите влакна на целото лице.

Повеќето жени се борат со влакната над горната усна

Ако сте уморни од восочни или ленти за депилација, или некои хемиски препарати, време е да го испробате овој метод на отстранување на влакна со помош на маска со мед, овесна каша и лимон.

Жените на Блискиот исток ја користат оваа мешавина со векови, а веќе некое време е популарна во Америка.

Неговиот состав е потполно природен, а освен што ја отстранува косата, има и смирувачки ефект.

Предноста на оваа мешавина е тоа што се подготвува брзо, а лицето нема да изгори затоа што не содржи никакви хемикалии. Сосема природно и безболно, и најдобро од сè, тоа е навистина ефикасно.

Потребните состојки за оваа мешавина се:

2 лажици мед
1 лажица овесна каша
2 лажици сок од лимон

Постапка за подготовка:

Добро измешајте ги сите наведени состојки за да добиете рамномерна маса и истријте ги на местата на лицето каде сакате да ја отстраните влакната. Нежно тријте, правејќи кружни движења. Смесата потоа се остава да отстои 15 минути. Потоа исплакнете го со топла вода.

Потоа ставете хидратантна крема за да ја одржувате кожата негувана. Повторете ја постапката 2 до 3 пати неделно за оптимални резултати. За еден месец, косата целосно ќе исчезне.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi