Резултатите ги запрепастија сите жени: Мажите признаа, еве колку од нив ГЛУМАТ кулминација и зошто го прават тоа!

25 мај, 2021
mazite glumat

Женскиот оргазам е сè уште мистерија за повеќето мажи и дека дамите, ако сакаат, лесно можат да ја одглумат кулминацијата, не е ништо ново.

Сепак, помалку познат факт е дека мажите „лажираат“ оргазам!

Нормално, првото нешто што ќе го прашате е: Како? Факт е дека машките оргазми обично се многу видливи бидејќи се придружени со ејакулација, што не може да се лажира.

Како што се очекуваше, истражувањето на оваа појава е многу ретка.

Во студијата од 2010 година, психолозите Шарлин Муленхард и Шина Шипи побараа од 180 мажи и 101 студентка да пополнат анонимен прашалник во кој тие одговорија на прашањето колку често глумат оргазам, ако го лажираат.

И резултатите се навистина шокантни! Имено, меѓу студентите кои имале сексуален однос, скоро 30 проценти од мажите пријавиле лажен оргазам, во споредба со 67 проценти од жените. Иако повеќето припадници на посилниот пол објасниле дека глумат оргазам за време на сексуално-вагинален однос, некои го лажирале и за време на орален секс, рачна стимулација или секс преку „Зум“.

Испитаниците одговориле на прашања во врска со причините. Вообичаен одговор и кај мажите и кај жените беше дека тие постапувале затоа што сакале да заврши сексот, не сакаат да ги повредат чувствата на својот љубовник или сакаат да создадат впечаток дека партнерот може да ги задоволи.

Истражувањето од 2016 година се занимаваше со прашањето до кој степен мажите „лажираат“ оргазам. Вклучиле 230 мажи на возраст од 18 до 29 години, кои рекле дека барем еднаш се преправале дека доживеале оргазам со сегашната партнерка. Потоа тие пополнија прашалник, а собраните податоци покажаа дека глумат оргазам приближно една од четирите сексуални средби, главно за време на сексуален однос.

Ниту една студија не нуди увид во тоа како мажите воопшто можат да одглумат оргазам. Но, веројатно сè се сведува на фактот дека количината на сперматозоиди за време на ејакулација варира во голема мера кај индивидуите.

Факторите што можат да влијаат на количината на сперматозоиди вклучуваат физичка подготвеност на мажот, време од денот, партнерот со кој е, колку алкохол пиел и дали неодамна ејакулирал. Бидејќи количината на сперма што се исфрла за време на „вистински“ оргазам може да биде минимална, можно е партнерот да не знае секогаш дали ејакулацијата се случила за време на сексуалниот однос.

Сепак, останува нејасно како ејакулацијата може убедливо да се симулира за време на орален секс или рачна стимулација.

Но, барем една работа е прилично сигурна – и мажите глумат оргазам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi