РУСКА ДОКТОРКА ОТКРИВА: Оваа намирница е „мелем“ за срцето

9 септември, 2021
Screenshot_1

Оваа житарка содржи многу фосфор, неопходен за кардиоваскуларниот систем, забната глеѓ и коскеното ткиво.

Секој знае дека јачменот е една од најздравите намирници, но постои посебен вид на овие житни култури што има уште подобар ефект врз човечкото тело, а е особено ефикасен за правилно функционирање на срцето.

Руската лекарка Олга Курорва вели дека бисерниот јачмен е неверојатно корисен за здравјето. Оваа житарка содржи многу фосфор, неопходен за кардиоваскуларниот систем, забната глеѓ и коскеното ткиво.

Овој минерал е неопходен за нормална работа на срцевиот мускул, а неговиот недостаток во телото доведува до нарушување на леукоцитната хемотакса, зголемена чувствителност на еритроцитите и тромбоцитна дисфункција.

„Покрај тоа, јачменот содржи калиум, калциум, железо, вредната аминокиселина лизин, која го стимулира производството на колаген. Тоа е протеин кој директно влијае на изгледот и здравјето на нашата кожа, поради што јачменот се нарекува „житарица на убавината“ , вели докторката.

Таа, исто така, истакна дека јачменот е диетална храна која содржи многу малку маснотии – 1,1 g на 100 g. Единствените луѓе на кои не им се препорачува оваа житарка се оние кои се нетолерантни на глутен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi