Сѐ повеќе жени прават естетски операции, а загрижувачки е што почнуваат во своите дваесетти години…

27 мај, 2021
Young woman getting lip injection on color background, closeup

Од почетокот на пандемијата до денес, естетските хирурзи забележаа зголемена побарувачка на третмани и процедури, а тоа го припишуваат на дневното гледање на самите себеси на екранот за време на видео повици.

Фактот што ги загрижува е зголемувањето на побарувачката за ботокс и полнила од помлади жени – во дваесет и триесет години.

Само минатата година биле извршени нешто повеќе од 400.000 операции на жени на возраст од 21 до 35 години, што е драстична промена од претходните години, откри пластичниот хирург Херлуф Лунд.

Неговиот колега од Филаделфија, Назанин Саеди, исто така, забележа дека се повеќе девојки на дваесетина години одат на процедури, и двете се припишуваат на фактот дека младите постојано се гледаат едни со други – преку видео повици, социјални мрежи, разни филтри кои целосно го менуваат природниот изглед на лицето. Кога се гледаат со полни усни, помал нос и затегнато лице, тие развиваат комплекси и сакаат да изгледаат секогаш така.

Лунд вели дека и маркетингот имал влијание на тоа, бидејќи се повеќе реклами за козметички процедури и третмани се посветени на помладата популација.

Иако тие веруваат дека на младите девојки не им треба ботокс, Лунд вели дека студиите покажале дека во некои случаи претходната употреба на невротоксини може да дејствува како превентивна мерка за забавување на првите знаци на стареење, но прво треба да се консултира хирург, пренесува Inquirer.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi