САКАТЕ ДА ОСЛАБЕТЕ? Пет важни намирници кои ќе ви помогнат да ги намалите килограмите! Број 4 македонците го обожуваат и го јадат во големи количини!

3 април, 2021
2517767_profimedia0164720520_ls

Диетата богата со протеини е одлична стратегија во процесот на слабеење. Имено, научно е потврдено дека поголема количина протеини стимулира топење на маснотиите на три начина: со намалување на апетитот, забрзување на метаболизмот и одржување на мускулната маса, што е одличен потрошувач на калории.

Сите видови протеини, и растителни и животински, имаат значително позитивно влијание врз здравјето на коските. Луѓето кои јадат повеќе протеини одржуваат подобар квалитет на коските, што е многу важно во подоцнежните години кога тоа значи намален ризик од фрактури и остеопороза.

Протеините се градежни блокови на мускулите, така што исхраната богата со протеини придонесува за градење на мускулите. Но, покрај градењето, доволниот внес на протеини помага и во одржување на постојната мускулна маса.

За просечен возрасен, доволен е внес од околу 50 до 70 грама протеини, важно е да се осигура дека е претежно од целосни извори. Во просек, тоа е околу 20 грама на оброк.

Ако сакате да внесете малку повеќе протеини во вашата диета, еве пет намирници во кои има многу.

  1. Леќа

Покрај оние што се веќе конзервирани или замрзнати, може да добиете и леќа што е варена или допрва треба да се подготвува. Една просечна порција нуди околу 18 грама протеини, заедно со 16 грама влакна, што е околу 60% од потребниот внес на ден, а има и витамини, минерали и антиоксиданти. За еден брз оброк полн со витамини и протеини, направете зелена салата, додадете маслиново масло и лимон, малку авокадо и збогатете сè со леќа.

socivo
  1. Цврсто варено јајце

Едно јајце ќе ви понуди околу 6 грама протеини. Покрај тоа, новото истражување потврдува дека холестеролот содржан во жолчката од јајце нема негативно влијание врз холестеролот. Всушност, една студија покажа дека едно јајце на ден кај возрасен може да го зголеми нивото на добар холестерол и да го намали нивото на лош холестерол. Жолчката е полна со хранливи материи, па затоа содржи цинк, калциум, железо, витамин Б12, антиоксиданти и масни киселини. Едно тврдо варено јајце додадено на оброк обезбедува протеини, а може да го јадете само или со салата.

kuvano jaje
  1. Протеински прав

Друг производ што може да се подготви од едноставна храна, и да се користи на многу начини. Една лажица од овој протеин може да ви обезбеди најмалку 20 грама, а содржината на масти и јаглехидрати е многу мала. Може да го направите со вода, млеко или да додадете во овесна каша, сокови, палачинки…

  1. Грав

Една чаша органски грав содржи околу 12 грама протеини и растителни влакна.

  1. Грчки јогурт

Сега многу популарниот грчки јогурт е одличен извор на протеини. Може да содржи до 14 грама протеини (прочитајте ја декларацијата) и можете да го јадете сами или да ги додавате во оброците. За слатката верзија, додадете малку овошје, мед, цимет и ѓумбир. За солената верзија, додадете пиперка, сол, краставица или домат.

grcki jogurt
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi