САКАТЕ СОВРШЕНА КОЖА? Тогаш мора да ИСФРЛИТЕ одредени производи од вашата дневна рутина

8 март, 2021
maska-za-lice

Колку пати сте ги чуле зборовите „Кожата памти“ и навистина сфативте колку штета ѝ нанесувате на вашата кожа. Кога негувате, многу е важно производите што ги користите да знаете зошто се важни за употреба, но уште поважно, кои да ги избегнувате во широк лак.

Дали сте од оние кои имаат целосна полица почнувајќи од креми преку бустери и серуми до разни тоници и пилинг. Вие сте многу посветени на негувањето на кожата на лицето и навистина се обидувате, но сепак не сте задоволни со рефлексијата во огледалото. Ако е така, тогаш веројатно ги користите производите за кои зборуваме денес, што дури и дерматолозите не ги препорачуваат.

Дури и најскапата шминка не може да ја покрие и маскира кожата на лицето што не е соодветно негувана, што е доволна причина дека грижата секогаш треба да биде на прво место. Во моментов има голем број производи наменети за нега на лице на пазарот, па затоа понекогаш е тешко да се избере вистинскиот. Кога купувате козметика, обрнете внимание на состојките бидејќи многу независни состојки можат да предизвикаат алергии или иритација на кожата.

Агресивни пилинзи

Дерматолозите тврдат дека силниот и агресивен пилинг може да предизвика повеќе штета отколку добро на нашата кожа. Ако се користат премногу често, тие можат да ја оштетат заштитата на кожната бариера, како и да предизвикаат иритации, па дури и страшни алергии. Секако, целосно исклучување на пилинг од употреба не е опција, но препорачливо е да се користат поблаги и никогаш повеќе од еднаш неделно.

Тоник на база на алкохол

За да може кожата да ја врати Ph вредноста, неопходен е дополнителен чекор за нечистење на кожата со тоник. Сепак, оние на база на алкохол можат значително да ја исушат и иритираат кожата, па затоа е најдобро да се изберат поблаги природни варијанти, како што се оние базирани на зелен чај или розова вода.

Маски за лице од јаглен

Овој популарен производ за нега на лице предизвикува различни мислења кај дерматолозите. Експертите тврдат дека овој вид маска не само што предизвикува болка при отстранување, туку може да ја оштети и структурата и површинскиот слој на кожата. Состојките на ваквите маски се многу агресивни, ги отстрануваат клетките на кожата, природните масла, но и меките влакна.

Скапи креми

Заблуда е дека скапите креми се гарантира дека се подобри од подостапните на пазарот. Поважно е да се обрне внимание на состојките на кремот пред да се купи, отколку на нивната цена. Добар крем против брчки треба да содржи хијалуронска киселина, ретинол и колаген.

Кокосово масло

Кокосовото масло е многу популарно, особено за употреба дома за правење, но не е најдобра опција за нега на лицето. Кокосово масло многу ја масти кожата, а истовремено ги затвора порите и доведува до проблеми со акни и пигментација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris