САМО ЕДНА РАКА ОД ОВА ОВОШЈЕ ЈА РАЗРЕДУВА КРВТА: Изобилуваат со витамини и минерали и веднаш го зајакнуваат имунитетот!

17 август, 2021
istockphoto-812948268-1024x1024

Лекарите докажаа дека една од опасните последици од прележаната корона е згрутчување на крвта, што може да биде многу опасно, па дури и да предизвика фатални состојби. Доколку не земате разредувачи на крв, експертите советуваат да консумирате храна што ќе ви помогне да го решите овој проблем. Како што велат, бобинки имаат најсилен ефект, кои содржат изобилство на витамини и минерали, и силно го зајакнуваат имунитетот.

“Само една рака бобинки ќе помогнат да се заштити телото од формирање на згрутчување на крвта. Ако ги јадете редовно, вискозноста на крвта ќе се намали, а работата на крвните садови ќе се нормализира”, велат од клиниката Мајо.

Рибизли

И црвената и црната рибизла се корисни за телото, а особено за функционирањето на кардиоваскуларниот систем. Сепак, нивниот состав доведува до различни ефекти. Црната рибизла е богатство на витамин Ц, кој се бори со згрутчување на крвта. Црвените бобинки содржат и оксикумарин, кој влијае на правилното функционирање на срцевиот мускул и обезбедува нормален проток на крв.

Боровинка

Оваа бобинка е корисна не само за видот, туку и за циркулаторниот систем. Ако ги јадете често, во голема мера ќе го намалите ризикот од згрутчување на крвта. Интересно е што ова лековито својство на боровинки се задржува дури и во замрзнато овошје. Покрај тоа, ова овошје е неопходно за оние кои страдаат од анемија и леукемија, а присуството на антиоксиданси во неговиот состав обезбедува нормално функционирање на другите органи.

Шипинка

Шипинката е исто така богата со витамин Ц и не само што ги зајакнува крвните садови и нивните sидови, туку и ја чисти крвта од формирање на плаки. Содржината на флавоноиди во овошјето ќе помогне да се подобри работата на големите крвни садови.

Брусница

Кога станува збор за витамин Ц, првото нешто што го мислиме се цитруси. Факт е дека брусницата содржи многу повеќе од овој витамин – дури 70 проценти повеќе. Покрај тоа, овие бобинки имаат голема количина витамин Е, манган, железо, фосфор, кои се многу корисни за целото тело. Најважно е да се борите против штетниот холестерол, згрутчување на крвта и формирање на згрутчување на крвта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi