Самоконтролата не ви е силна страна? Ова се најчестите причини заради кои јадеме дури и кога не сме навистина гладни!

1 септември, 2021
325025_devojkaispredfriziderausrednocishutterstock-107068007_ff

Забрзаниот начин на живот, индустриската храна и недоволното внесување витамини, витамини и минерали честопати може да доведат до огромно чувство на глад, но и прекумерна тежина, што создава непријатност и чувство на летаргија.

Ако често чувствувате глад, желба за грицки и нервоза, ова се сигнали дека не правите нешто правилно, а ова се некои од причините зошто се случува ова.

  1. Емоции

Секојдневниот стрес, обврски, проблеми може да доведат до емоционално прејадување и желба за чувство на задоволство, што може да ви обезбеди храна, особено слатки, во рекордно време. Наместо да јадете хамбургер и парче торта, задоволете го гладот ​​со свежо овошје или чаша минерална вода.

  1. Досада

Честопати можеме да видиме луѓе кои, покрај филм, серии или дневни обврски, консумираат солени крекери, чоколадо, чипс, колачи, дури и без да бидат свесни колку внесуваат во текот на денот. Оваа навика може да биде многу штетна за вашето здравје, затоа обидете се да ја избегнете.

  1. Анксиозност и чувство на умор

Штом го почувствуваме дополнителното оптоварување, првото нешто што ни паѓа на памет е храна што ќе ни го зголеми нивото на шеќер во крвта, ќе ни ја врати енергијата и чувството на задоволство, но наместо нездрава храна, направете овошен чај или лажичка мед со Цејлон цимет што ќе ја измами моменталната состојба.

  1. Не можете да одолеете на храната пред вас

Ако веќе сте направиле ручек и вечера, а вашето семејство подготвило дополнителен оброк или уживање, останете во согласност со вашиот распоред, бидејќи на тој начин ќе имате мирен сон, концентрација и енергија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi