Се чини дека сите на социјалните мрежи се будат пред да огрее сонцето и вежбаат – зошто?

11 октомври, 2021
profimedia-0511417481-790x512

Ако некогаш, едвај ги отворивте очите, ги гледавте приказните на некои влијателни личности или познати личности како Ким Кардашијан кои вежбаат околу 5 часот наутро до зори надвор и се прашувавте – Како? Зошто? – Не сте единствените. Но, во книгата Моќен час, Ејдриен Херберт објаснува дека будењето еден час порано од вообичаеното може да го промени животот.

Авторот и велнес експерт ги темели своите тврдења врз сопственото искуство: работејќи како личен тренер, таа почна да се буди еден час порано за да се подготви за маратон, бидејќи како мајка и беше полесно да најде време за себе пред да се разбудат децата горе.

Таа ја продолжи навиката да се буди порано откако трчаше на маратон и постави нови цели: напиша книга и објави подкаст „Час на моќта“ во кој е домаќин на познати личности и успешни професионалци и стана професионален мотиватор.

Се звучи логично и разумно во теорија, но како да се спроведе во пракса? Ејдриен ја нагласува важноста да се биде реален и да се започне со мали чекори. Можеби нема да можеме да се разбудиме секој ден во неделата порано, па постои шанса дека по многу кратко време ќе се откажеме од нашата цел. За почеток, таа предлага да се будиме барем еден ден неделно, еден час порано, без исклучок, и постепено, кога ќе добиеме навика да се будиме порано, да стануваме порано секој ден. Треба да ја погледнеме големата слика и да се запрашаме – што можеме да направиме денес за да бидеме барем еден процент поблиску до она што сме зацртале?

Една од нејзините мантри е: „Можеш да правиш тешки работи. Бидејќи која е алтернативата? ” и не охрабрува да не се откажуваме пред пречките. Но, целите е потешко да се постигнат ако немаме поддршка, затоа е важно да се опкружуваме со луѓе кои ќе не охрабрат да истраеме и да ни помогнат на тој пат.

Како што не научи изминатата година, треба да живееме од ден на ден и постепено ќе ја достигнеме посакуваната цел. Доколку е потребно, ќе се разбудиме еден час порано, можеби веќе утре.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris