СЕ ИЗГОРЕВТЕ? Само пресечете еден компир и следете ги овие едноставни упатства

15 мај, 2021
kriske-krupmir-csssc-660x450

Изгорениците се повреди на ткивата предизвикани од топлина, хемикалии или електрична енергија.

Повеќето луѓе мислат дека топлината е единствената причина за изгореници, но некои хемикалии и електричната енергија исто така можат да доведат до изгореници. Иако обично кожата е најчестиот изгорен дел од телото, ткивата под неа исто така можат да изгорат, а внатрешните органи може да се изгорат дури и кога кожата не е. На пример, пиењето многу топла течност или каустична материја како киселина може да ги изгори хранопроводот и желудникот. Вдишување чад и топол воздух од пожар во зграда што гори може да ги изгори белите дробови.

Без разлика дали вашата кожа е изгорена од сонце или масло додека пржете месо во тава, добро е да знаете дека компирот може да ги ублажи ефектите од изгорениците.

Измијте еден компир и исечете го на парчиња.

Изладете го изгореното место со парчиња компир. Кога ќе се стопли, ставете го следното парче. Така, менувајте ги и ладете ја изгорената површина околу половина час.

Со такво ладење на изгорениците, далеку поверојатно е да се формира меур, така што заздравувањето може да помине побрзо.

Се разбира, за потешки изгореници, консултирајте се со вашиот лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi