Седум начини за ефикасно користење на кората од портокалот! Отстранува непријатен мирис во чевлите, може да послужи како средство за чистење …

24 февруари, 2021
корсит

Отстранете ги дамките од вода

Ако ве нервираат дамките од вода што се формираат на чешмата, можете едноставно да ги отстраните со полирање со внатрешноста на кората од портокал.

Полирање на мебел од дрво

Белиот дел од кора од портокал може да го врати и сјајот на стариот мебел од дрво.

Производ за чистење

Ставете кора од портокал во стаклена тегла, прелијте го со бел оцет, па оставете го да отстои во фрижидер неколку недели и повремено мешајте. По неколку недели исцедете ја течноста, истурете ја во шише со прскалка и користете ја за чистење на подови и прозорци.

Да се ​​освежи просторијата

Портокалот има неодоливо освежувачки мирис кој на секоја куќа и дава одреден шарм. Едноставно исушете ја кората од портокал во рерна, мелете ја во мешалка и ставете ја во мали платнени вреќи.

Омекнете го кафеавиот шеќер

Ако вашиот кафеав шеќер често се претвора во грутки, ќе го спречите со ставање неколку парчиња кора од портокал во сад со шеќер. И како бонус, ќе добиете и одлична арома.

Да се ​​отстрани непријатниот мирис од чевлите

Ставете кора од портокал во платнена вреќа, врзете ја и ставете ја во чевли кои не мирисаат многу пријатно. Кората ќе го апсорбира целиот непријатен мирис.

Пилинг за тело

Ова е наједноставниот пилинг што можете да го направите. Ставете кора од портокал во газа, врзете и користете наместо сунѓер за време на туширањето. Кората ќе ја направи вашата кожа цврста, посветла и помазна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi