Секој петти Ковид пациент го има САМО ОВОЈ СИМПТОМ, а нема никаква врска со респираторни проблеми

21 март, 2021
Screenshot_1

Само еден симптом ќе се појави кај секој петти пациент заразен со корона вирус, предупредуваат лекарите.

Иако Ковид-19 обично доаѓа со низа симптоми, секој петти пациент ќе има само еден симптом – осип на кожата. Осипот може да се манифестира во форма на „ Ковид прсти“, егзема, чиреви во устата, сипаници по целото тело, копривки или модринки.

Иако официјалните симптоми на Ковид-19 сè уште вклучуваат кашлица, треска и губење на чувството за вкус и мирис, неофицијалниот список на симптоми редовно се зголемува, па дури и самите лекари бараат оваа официјална листа на NHS да се прошири и да вклучува и други вообичаени. Симптоми, како што се како осип што трае неколку месеци.

Апликацијата за следење на симптомите ZOE користена од милиони во Велика Британија покажа дека 17% од позитивните пациенти навеле осип како прв симптом и дека кај 21% од пациентите ова е исто така и единствениот симптом, според британскиот весник за дерматологија.

Ковид е првенствено респираторно заболување, но долго време лекарите го свртуваат вниманието на фактот дека инфекцијата ги погодува сите органи во телото, а д-р Ема Ведгурт, дерматолог, за MailOnline изјави дека експертите сега „целосно разјаснуваат дека осипите може да биде симптом на ковид и пациент и единствен симптом “.

Здружението на американски дерматолози (ААД) посочува дека многу пациенти ја наведуваат појавата на отечени прсти, често црвени или сино-виолетови, како еден од симптомите на коронавирусот, кој се чини дека е замрзнат. Во некои случаи, се појавуваат дури и болни израстоци или дамки.

Осип предизвикан од корона вирус

Неодамна, научниците истакнаа дека е можно еден од придружните симптоми на корона вирусот да е ненадеен осип. Тие ги советуваат пациентите да се консултираат со лекар ако забележат „повремени осипувања, округли, точки на кожата, црвени заптивки, разни испакнатини, чешање израстоци, плускавци …“.

Уртикарија (коприва)

Изглед на подигнати, добро ограничени, еритематозни папули и плаки придружени со чешање.

Осип сличен на овчи сипаници

Обично се појавува на лактите и колената, како и на грбот на рацете и нозете.

Егзема на вратот и градите – често е розова и чеша.

Воспалени усни – воспалението може да биде внатре или надвор, а усните може да се олупат и да бидат суви.

Виолетов осип – се карактеризира со темно црвени или виолетови дамки кои изгледаат како модринки.

Егзантема – симетричен осип во форма на црвеникави дамки или испакнатини, обично придружени со вирусно заболување.