Сексуалните фантазии можат да бидат ОПАСНИ?

13 април, 2021
Screenshot_1

Сексот е навистина возвишено искуство ако се случи помеѓу две лица кои се сакаат и сакаат да ја продлабочат својата врска. Но, што ако не е така?

„Во мојата работа, среќавам луѓе кои се борат со сексуална компулсивност, така што во нивниот случај, сексот честопати е лишен од поврзаност“, вели психотерапевтот Сем Луис, специјализиран за сексуални проблеми.

На основно ниво, сексот е само телесен чин помеѓу две лица, лишен од потреба за интимност. Во оваа форма, тоа го практикуваат сексуални работници и лица кои се занимаваат со секс една ноќ.

Сепак, изненадува тоа што сексот без интимност или блискост е сè поприсутен дури и кај долгорочните парови. Често се случува едниот од партнерите да стане емоционално оддалечен, така што лицето од другата страна, ако има изразена интуиција, ќе почувствува дека станал предмет на сексуална страст.

Причината за емоционално дистанцирање може да биде надворешна – лекови, алкохол или дрога или поврзана со однесување – порнографија и сексуални фантазии.

Поединци кои користат порнографија или имаат навика да фантазираат други за време на сексот, имаат поголема веројатност да имаат емоционални проблеми. Многумина ќе речат дека сексуалните фантазии можат да ја вратат страста во врската, но Луис го тврди спротивното, осврнувајќи се на неговото искуство во работа со пациенти.

– Она што го видов со текот на годините е дека врските не се подобруваат, но со текот на времето доаѓа до разладување, дури и ако партнерите имаат добар сексуален живот – предупредува Луис.

Што го предизвикува овој парадокс?

Работата е многу едноставна.

– Кога фантазирате за друга личност за време на сексуален однос, фантазијата станува реалност. Со други зборови, веќе не сте емотивно поврзани со вашиот партнер, туку со вашата сексуална фантазија. Сексуалната желба, страста и интензитетот можат да бидат силни, но она што недостасува е емоционална и духовна врска, интимност. Ако ова е често, постои опасност вашата врска да биде на разнишани нозе – предупредува психотерапевтот и додава дека врската треба првенствено да се подобрува на емоционално и духовно ниво, а не на сексуално ниво.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris