Штитат од мозочен удар, тумори, холестерол, крварење: Еве зошто УРМИТЕ се најздравото овошје во светот!

15 август, 2021
143291_profimedia0167872289_ff

Започнете го денот секое утро со овие моќни плодови, кои ќе го променат вашиот здравствен статус.

Забрзаниот начин на живот бара оброци надвор од домот, кои честопати се сведуваат на брза храна, конзервирана храна, внесување транс масти и вештачки шеќери, и тие предизвикуваат вишок тежина, лош холестерол, киселост, лошо варење, вознемиреност.

Сепак, природата ни дава разновидни плодови во текот на целата година, и наше е да ја слушаме и да му дадеме на нашето тело она што ќе го направи силно и здраво.

Покрај бананите, кајсиите, јаболката, црешите, урмите се исто така моќни антиоксиданси, кои можете да ги најдете во супермаркетите во текот на целата година, а потрошувачката на оваа витаминска бомба е лек за целиот организам.

Urma, Urme

Урмите се идеален извор на железо, содржат лутеин и зеаксантин, кои ја штитат макулата, окото, ја запираат дијареата и ја обновуваат цревната флора, го ублажуваат крварењето по породувањето, го спречуваат појавувањето и растот на туморите, го намалуваат холестеролот, помагаат во губење на тежината, заштитуваат од мозочен удар, и честопати тие се нарекуваат и храна за мозокот, бидејќи содржат фосфор, но и флуор, кој ја штити забната глеѓ од кариес.

Природните шеќери ќе ви ја зголемат енергијата, а урмите се користат и како афродизијак, поради намалена потенција.

Започнете со појадок со овесна каша, со додавање на неколку урми и млеко од лешник. По неколку дена, ќе почувствувате подобрување и зголемување на енергијата.