ШТО Е, КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ И ДАЛИ ШТИТАТ ВАКЦИНИТЕ: Делта варијантата на корона – се што ве интересирало досега

29 јуни, 2021
323772_doktori-delta-soj-korone-shutterstock-1641184882_ff

Нов вид на вирус може да предизвика нов бран на пандемии, изјави американскиот лекар и експерт за вакцини Пол Офит за Радио Слободна Европа.

Офит е директор на Центарот за едукација на вакцини и лекар во Одделот за инфективни болести во Детската болница во Филаделфија.

Офит одговараше на прашања во врска со делта короната, што во моментов е од интерес за луѓето ширум светот, но и во нашата земја.

Која е делта варијантата на коронавирус?

“Делта сојот е откриен во Индија. Се чини дека е заразен. Така функционира овој вирус. Првата мутација беше т.н. D614G, кој се прошири во Европа, САД, уби стотици илјади луѓе, барем во нашите земји. И сега е заменет со втора варијанта со алфа варијанта. Сега ова е третата варијанта, која има големо влијание, Делта варијантата. Но, тоа е целта на овој вирус, да создаде соеви кои се повеќе заразни.

Кои се симптомите и како тие се разликуваат од традиционалните?

“Мислам дека тие можат повеќе да го напаѓаат респираторниот систем, предизвикувајќи главоболки, настинки и суво грло отколку претходните две варијанти. Но, повеќето од симптомите се слични, така што не можеме да кажеме дека е посмртоносно, туку е само позаразно отколку во минато. Она што исто така забележуваме дека сега е почеста кај децата, на пример, во Јужна Америка гледаме зголемување на инфекцијата кај децата, но не затоа што се склони кон инфекција, туку затоа што вирусот е позаразен од порано.“

Дали вакцините штитат од делта соеви?

„Да, вакцините штитат од неколку болести предизвикани од делта варијантата на вирусот. Значи, ако се вакцинирате, ќе бидете заштитени од болести за кои е потребна интензивна нега или хоспитализација.“

Епидемиологот Предраг Кон денес изјави дека делтата на вирусот корона „сè уште не пристигнала на Балканот“, но дека тоа е „само прашање на време“ и додаде дека според „прелиминарните впечатоци“, тој вид е нешто поблаг и повеќе потсетува на грип.

„Јасно е дека кога еден вирус доминира така, тие податоци се добиваат од земјите во светот, јасно е дека ќе го опфатат целиот свет, и тоа е само прашање на време. Многу е важно дали вирусот ќе влезе во земјата во поголеми групи, или ќе влезе индивидуално и каква е состојбата во врска со неговата можност за ширење “, изјави Кон за Српската радиотелевизија.

Според него, пренесувањето на вирусот директно зависи од тоа колку повеќе се чувствителни луѓето, а додаде и дека почитувањето на мерките „става бариери“ и спречува брз пренос на вирусот.

„Во оваа ситуација во која се наоѓаме, кога имаме мала активност на вирусот, мора да кажеме дека сè уште не сме целосно безбедни, вирусот е сè уште меѓу нас. „Имаме релативно солидна ситуација во смисла дека имаме многу вакцинирани лица, но тоа го имаше и Велика Британија, го има и Израел, па Израел го зголеми за десет пати бројот на новоинфицирани лица од средината на јуни“, рече Кон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi