Што е сексуално привлечно за мажите, а што за жените и како тоа се менува со текот на годините

30 мај, 2021
dreamstime-m-159541744

Интелигенцијата, довербата, возраста, образованието, приходот и емоционалната врска се поважни за жените отколку за мажите. Од друга страна, мажите ја оценија привлечноста и физичката форма како поважни

Во новата студија објавена во списанието PLOS ONE, истражувачите се обиделе да откријат што е сексуално привлечно за мажите, а што за жените. Излегува дека постои одредена нијанса помеѓу приоритетите на мажите и жените – и тие се менуваат со возраста. Дознајте што откриле истражувачите подолу.

Проучување на атракција со текот на времето

Тим истражувачи од Универзитетот за технологија во Квинсленд во Австралија сакаа да откријат што точно сакаат мажите и жените со сексуални партнери како што стареат. Имено, склоностите кон сексуална привлечност влијаат на сè, од врски до секс на индивидуално ниво, но исто така широко влијаат и на работи како што се родовните норми и политиката.

Така, за нивното истражување, тие анализирале над 7.000 Австралијци на страници за состаноци, на возраст од 18 до 65 години. На учесниците им беа дадени девет специфични особини поделени во три категории за да ги оценат врз основа на важноста, на скала од 0 до 100.

Во категоријата „естетика“ беа вклучени возраста, привлечноста и фигурата / карактеристиките. Категоријата „ресурси“ вклучуваше интелигенција, образование и приход. И категоријата „личност“ вклучуваше доверба, отвореност и емотивна поврзаност.

Откритијата на научниците

По анализата на резултатите, тимот откри дека мажите и жените всушност имаат релативно слични приоритети. Сите три карактеристики на личноста, како и физичката форма и привлечноста, се сметаа за исклучително важни. И мажите и жените исто така проценија дека нивните приходи се од помало значење.

Интелигенцијата, довербата, возраста, образованието, приходот и емоционалната врска се поважни за жените отколку за мажите. Од друга страна, мажите ја оценија привлечноста и физичката форма како поважни од оние што жените ги сметаа за поважни.

Но, колку и резултатите да варираат со возраста, се чини дека нашите приоритети се менуваат како што старееме. Мажите ѝ придавале поголема важност на естетиката отколку жените воопшто, но имало помалку разлики меѓу постарите учесници. Покрај тоа, помладите жени ги оценија особините на личноста поважни од помладите мажи, но кај постарите учесници, и мажите и жените ја оценуваа личноста порамномерно.

Авторите забележуваат дека резултатите од оваа студија се совпаѓаат со повеќето од она што веќе го знаеме за сексуалната привлечност, а она што најмногу се истакнува е дека преференциите се менуваат со возраста. И за мажите и за жените, „склоноста“ кон привлечност не е поврзана со возраста, но склоноста кон „отвореност и доверба е позитивно поврзана со возраста“, пишуваат тие во своето истражување.

Физичката привлечност може да биде важна во текот на нашите животи, но колку повеќе старееме, толку повеќе нашата личност ќе биде фактор за откривање на привлечноста.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi