ШТО ПРВО ДА НАПРАВИМЕ КОГА ЌЕ НЕ НАПАДНЕ КУЧЕ Сите ја прават оваа грешка, а експертите тврдат дека е доволно да се каже само 1 збор

10 октомври, 2021
Screenshot 2021-10-10 201410

Ова се препораките на експерти и кинолози како да се заштитите и да спречите каснување од животното

Секојдневно постои ризик да се сретнете со кучиња скитници на улица. Некои се однесуваат непријателски, а потоа настанува опасност.

Ова се препораките на експерти и кинолози како да се заштитите и да спречите каснување од животното.

Што да направите ако ве нападне куче:

Обидете се да останете смирени

Кучињата, како и некои други животни, навистина го чувствуваат човечкиот страв. Се разбира, смирувањето ако имате агресивно куче пред вас е доста тешко. За почеток, треба да престанете да викате, мавтајќи со рацете и обидувајќи се да избегате. Ваквите активности ќе го издадат вашиот страв и нервоза, а кучето ќе добие директен сигнал за напад.

Успорете го движењето

Ако кучето е на вашиот пат додека трчате, веднаш намалете ја брзината. Полека свртете се на другата страна и продолжете да се движите бавно, следејќи го кучето со периферна визија. Исто така, би било правилно да застанете, да останете мирни и да ги опуштите рацете до телото. Ова ќе го избегне вниманието на животното.

Не гледајте го животното во очи

Директниот контакт со очите со куче може да ја зголеми неговата агресивност. Таквиот поглед, животното го доживува како закана, и затоа прво ќе нападне. Кучето треба да се чува во видното поле, гледајќи го од страна. Тогаш тие ќе сфатат дека вие не сте закана и најверојатно ќе поминат покрај вас.

Одвлечете го вниманието на кучето

Во таква ситуација, секое нешто што ви е при рака ќе помогне. Дајте му ја на кучето вашата чевла, шише или ранец – се што може да гризне. Додека животното е зафатено, можете полека да се оддалечите, избегнувајќи ги последиците.

Дајте му наредба на кучето

Ако кучето продолжува да покажува агресија, свртете се со лицето кон него, притоа продолжувајќи да гледате малку настрана, и наредете му да си замине. Важно е вашиот глас, во тој момент, да биде сигурен и авторитетен, но во никој случај да не се заканува и да вреска.

Ефективни команди се: „Не!“ И „Назад!“ – изговорени со сигурна интонација. Откако кучето ќе ги слушне, ќе ја почувствува вашата сила, ќе се исплаши и ќе се тргне настрана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris