Шведска ја паузира употребата на Модерна вакцината на млади луѓе

7 октомври, 2021
tan2021-3-42129598922-830x0

Шведска ќе ја прекине употребата на вакцината Модерна против коронавирус за луѓе родени во 1991 година и подоцна, по извештаите за можни ретки несакани ефекти како што е миокардитис, објави во средата шведската здравствена агенција.

Здравствената агенција објави дека податоците укажуваат на зголемување на миокардитис и перикардитис кај вакцинирани млади луѓе.

  • Врската е особено јасна кога станува збор за вакцината Spikevak на Модерна, особено по втората доза – се наведува во соопштението, истакнувајќи дека ризикот од болеста е многу мал.

Здравствената агенција рече дека сега ја препорачува вакцината Comirnati од Фајзер / Бајонтек. Луѓето родени во 1991 година или подоцна кои ја примиле првата Модерна вакцина, околу 81.000 од нив, нема да добијат втора доза Модерна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris