СИМПТОМИТЕ НЕ СЕ ИСТИ: Ова е клучната разлика помеѓу делта варијантата и другите видови на коронавирус

4 јули, 2021
Opera Snapshot_2021-07-04_051400_media.pink.rs

Делта-вирусот, позаразна варијанта на вирусот корона, откриен вчера во Србија, веќе се прошири во околу 90 земји во светот.

Видот е откриен во Индија кон крајот на март и стои зад разорниот пандемски бран што ја погоди таа земја во текот на пролетта.

Во меѓувреме, тој отиде на пат околу светот, и каде и да отиде – создаде хаос. Во Велика Британија се прошири толку брзо што ја смени епидемиолошката состојба во земјата пред неколку месеци и практично стана единствениот вид во оптек, додека Израел, шампион за имунизација, ја обнови обврската да се носат маски откако бројките почнаа да скокаат .

Се повеќе земји го одложуваат укинувањето на мерките или воведуваат нови во страв од делта, а светските лидери и Светската здравствена организација предупредуваат дека оваа варијанта наскоро ќе стане доминантна во светот.

Официјално познат како Б.1.617, првпат беше откриен во Индија во март. Овој вид сега повторно се карактеризира во три различни подтипа и сите имаат малку различни генетски мутации. Варијантата B1617.2 е најчестата верзија во сетот и, се чини, најзаразната.

Делта-видот се карактеризира со двојна мутација која се јавува кога две веќе мутирани варијанти на вирус се комбинираат и формираат трета. Она што е пријавено во Индија е комбинација на варијантите E484K и L452R. E484K е сличен на E484K – мутација забележана во варијантите Б.1.351 (Јужна Африка) и П.1 (Бразил).

Што се однесува до мутацијата L452R, исто така пронајдена во „двојна мутација“ во Индија, таа најпрво привлече внимание како дел од линијата B.1.427 / B.1.429 во Америка, понекогаш наречена „варијанта на Калифорнија“.

СЗО во март го класифицираше Делта како „варијанта од интерес“, откако беа потврдени стравувањата дека тој е одговорен за катастрофалниот бран во Индија со скоро половина милион заразени лица на ден.

Иако експертите првично беа воздржани, со тек на време има сè поголем доказ дека делтот делта е многу пати позаразен дури и од британскиот, кој стана доминантен во повеќето земји оваа зима. Проценките се разликуваат, а некои британски експерти тврдат дека е дури за 60 проценти позаразна од британската.

Симптоми на делта варијантата на коронавирус

Помладите обично го дефинираат како „посилна настинка“ или невообичаено чувство на летаргија и слабост. Најчестите симптоми на делта кои се јавуваат се главоболка, болки во грлото, течење на носот, а треска температура се присутни како порано.

За разлика од короната, како што ја знаеме досега, тука губењето на чувството за мирис и вкус се многу поретки симптоми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi