СИТЕ МАЛКУ СЕ ЗДЕБЕЛИВМЕ ИЗМИНАТАТА ГОДИНА: 5 промени на дневно ниво кои ќе ни помогнат да изгубиме килограми!

19 септември, 2021
255679_profimedia0351714384_ls (1)

Беше повеќе од стресно, а ситуацијата дополнително се влоши со фактот дека поголемиот дел го поминавме дома. Затоа, сега треба да воведеме некои промени во нашата дневна рутина што ќе ви помогнат да изгубите тежина.

Еве пет работи што можете да ги направите:

Одете повеќе

Поставете си цел да правите 10.000 чекори дневно. Можеби изгледа многу, но не е толку тешко. Можете да шетате надвор или да шетате по трака, доколку ја имате. Секојдневната прошетка надвор има смирувачки ефект, убаво е да излегувате, да дишете свеж воздух и да ја менувате околината. Започнете на 1,5 км, а потоа постепено зголемувајте го растојанието.

Зголемете го внесот на вода

Многу луѓе веројатно сакале да го прават ова долго време, затоа постепено зголемете го внесот на вода. Започнете го денот со чаша вода со лимон – тој е освежувачки и добар за телото. Поголемиот внес на вода, исто така, ни помага да се чувствуваме помалку уморно секојдневно. Единствената „негативна“ страна е тоа што треба почесто да одите во тоалет, за добро да го распределите внесот на проток во текот на денот.

Почесто подготвувајте оброци дома

Започнете со подготовка на едноставни оброци и оставете секој од нив да има барем по една порција овошје или зеленчук. Исто така, зголемете го внесот на протеини преку грицки како што е смути со грчки јогурт, кој е богат со протеини. Се разбира, можете да се засладите и со некои домашни слатки – тоа ќе му угоди на телото и физички и психички.

Станете рано

Почнете да се будите рано и ќе имате доволно време наутро да завршите се, дури и да вклучите прошетка. Покрај тоа, раното будење помага да се воспостави подобар режим на спиење, што е важно при губење на тежината, бидејќи доволно спиење го забрзува метаболизмот, а недоволно спиење го забавува. Затоа обидете се да легнете во исто време секоја вечер и да се будите приближно во исто време. Проверете дали спиете најмалку 6 часа секоја ноќ, но, доколку е можно, обидете се да го направите тоа 8 часа.

Правете кратки вежби во траење од 20 до 30 минути пет дена во неделата

Во прилог на повеќе чекори секој ден, вклучете повеќе вежби. Меѓутоа, ако немате секогаш доволно време, обидете се со кратки, но ефективни вежби. Можете да преземете апликација за тренинг на вашиот телефон и да започнете да вежбате дома, или можете да одите во теретана. Кога вежбите траат од 20 до 35 минути, тие лесно можат да се вклопат во дневниот распоред.

Благодарение на овие пет промени на дневна основа, една од најдобрите работи што ќе се случи е да се фокусирате на себе и да бидете поздрави. Ова се основните промени што можете да ги направите, но можат да направат значајна разлика во вашиот живот. Започнете со една мала промена, а потоа постепено воведете други. Ако истраете, ќе постигнете огромен напредок со текот на времето. Не заборавајте да верувате во овој процес! Со среќа!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris