Сите овие се познати симптоми на корона вирус!

2 март, 2021
korona

Помина повеќе од една година од појавата на ковид-19, а ние сè уште откриваме нови работи за оваа болест.

Новите мутации предизвикуваат понатамошна загриженост, а списокот со симптоми сега е многу подолг отколку на почетокот на пандемијата. Покрај тоа, корона вирусот не се манифестира кај секоја личност подеднакво.

Некои пациенти имаат тешки симптоми, некои лесни, а други се асимптоматски носители, односно не покажуваат никакви симптоми на болеста.

Класични симптоми на корона вирус

Според медицинските упатства, најчестите симптоми, кои се сметаат за класични знаци на болеста, се треска, кашлица и болки во грлото. Покрај тоа, еден од најкарактеристичните симптоми на ковид-19 е губење на мирис и вкус што се случи кај околу 60% од пациентите.

Кај повеќето пациенти, корона вирусот започнува како респираторна инфекција, поради што страдаат првично симптоми слични на грип или алергија. Треската што се јавува кај пациенти со ковид-19 е генерално помеѓу 37,5 и 39 ° C и обично е придружена со сува кашлица. Кај луѓето со ковид-19, треската може да трае со денови, како и болки во грлото.

Ако имате кој било од овие симптоми 3 или повеќе дена или мислите дека сте биле изложени на вирус, би било добро да направите тест за коронавирус.

Невообичаени симптоми на корона вирус


Покрај овие класични симптоми, луѓето кои се заразуваат со корона вирус, исто така може да доживеат некои необични симптоми, како што се воспаленија низ целото тело. Кога вирусот ги напаѓа мускулните влакна, може да се појават болки во мускулите и телото, воспаление на зглобовите, главоболки, а сето тоа може да ги мачи страдаат долго време.

Покрај тоа, заболените од ковид-19 може да доживеат губење на апетит, отежнато дишење, гадење, повраќање, мозочна магла и конфузија, хроничен замор и истоштеност.

Понатаму, некои пациенти исто така пријавиле осип, промени на прстите, конјунктивитис, опаѓање на косата и тинитус како симптоми на коронавирус. Покрај тоа, кај некои пациенти се развиваат тромби, што подоцна може да предизвика дополнителни проблеми.

Кога треба да посетите лекар?
Кај луѓе со благи симптоми, закрепнувањето од корона вирус обично трае помеѓу 10 и 14 дена. Но, на пациентите кои имаат потешка клиничка слика им е потребна медицинска помош.

Треба да се напомене дека некои симптоми се знак дека ви треба итна медицинска помош, според Е-Тајмс. Овие симптоми вклучуваат отежнато дишење, сини усни и лице, болка во градите, затегнатост околу срцето, сатурација на кислород и хронична треска која трае помеѓу пет и 10 дена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris