Смалената ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ влијае на менталното здравје: Доколку седиме по 8 часа на ден, еве колку треба да сме активни

3 август, 2021
ac9e9aa2cd458378d4a72cd19122a639666af496

Денешниот начин на живот бара долго седење, најчесто го поминуваме поголемиот дел од денот на работа каде што е неопходно да седиме. Новите студии велат дека предолгото седење може да има негативни последици за вашето ментално здравје и благосостојба.

Како седењето влијае на здравјето?

Студијата на Универзитетот во Хадерсфилд покажа дека многу луѓе седат повеќе од осум часа дневно. Тие рекоа дека тоа пак има штетни последици за нивното ментално здравје. Дури и луѓето кои работеа умерено или интензивно физички 150 минути неделно, имаа негативно влијание врз нивното ментално здравје. Сите показатели покажуваат дека треба да вежбаме повеќе или да бидеме поактивни за седентарен начин на живот да дојде во рамнотежа, пишува Daily Mail.

Ако седиме повеќе од осум часа дневно, се препорачува да вежбаме околу 60 минути.

Истражувачите истакнуваат дека физичката активност не е само одење во теретана. Важно е да одиме на прошетка по зелените површини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi