Сончевата светлина го деактивира корона вирусот 8 пати побрзо од предвидената теорија

7 април, 2021
UV-zraci-korona-shutterstock_1832261914-910x512

Тимот научници апелира до светската научна заедница да започне со што е можно повеќе истражувања за тоа како сончевата светлина го инактивира, го оневозможува вирусот SARS-CoV-2  откако сфати дека постои очигледна разлика помеѓу најновата теорија и експерименталните резултати. Машинскиот инженер од УЦ Санта Барбара, Паоло Лузато-Фегиз и неговите колеги забележале дека вирусот е деактивиран дури 8 пати побрзо во експериментите отколку што предвидуваше најновиот теоретски модел, а нивната анализа беше објавена во „The Journal of Infectious Diseases“

UVC зрачење со кратки бранови ефикасно против вируси

– Теоријата претпоставува дека инактивацијата работи со тоа што UVB ја погодува RNK на вирусот и го оштетува – објасни Луцато-Фегиз. Но, несогласувањето укажува на тоа дека повеќе од тоа се случува и откривањето што точно се случува може да биде корисно за справување со вирусот. UV -светлината или ултравиолетовиот дел од спектарот лесно се апсорбираат од одредени бази на нуклеинска киселина во DNK и RNK, што може да доведе до нивно врзување на начини што е тешко да се поправат. Но, како што истакнуваат научниците, не се сите UV -светла исти. Подолгите UV бранови, наречени UVА, немаат доволно енергија за да предизвикаат проблеми. UVВ брановите со среден опсег се првенствено одговорни за уништување на микробите и изложување на сопствените клетки на ризик од оштетување на сонцето. UVС зрачењето со кратки бранови е докажано ефикасно против вируси како што е САРС-КоВ-2, иако вирусот се наоѓа во човечки течности. Сепак, овој вид на UV зрачење обично не доаѓа во контакт со површината на земјата, благодарение на озонскиот слој.

Научниците откриваат дека „математиката не се согласува“

– UVС зрачењето е одлично за болниците. Но, во други средини, како што се кујни или подземна железница, UVС ќе комуницира со честички за да произведе штетен озон, рече коавторот и токсиколог од Државниот универзитет во Орегон, Џули Мекмари. Во јули 2020 година, експериментална студија ги тестираше ефектите на UV -светлината врз SARS-CoV-2 во симулирана плунка. Забележано е дека вирусот е деактивиран кога е изложен на симулирана сончева светлина помеѓу 10-20 минути.

– Природната сончева светлина може да биде ефективна како средство за дезинфекција на контаминирани не-порозни материјали – заклучија научниците. Паоло Лузато-Фегиз и тим научници ги споредиле резултатите со теоријата (објавена само еден месец подоцна) за тоа како сончевата светлина го постигнала тоа и видоа дека „математиката не се согласува“.

Светлосните зраци фотохемиски директно ги оштетуваат молекулите на RNK на вирусот

Оваа студија открила дека вирусот SARS-CoV-2 е трипати почувствителен на UV зраците од грипот А, со 90 проценти од честичките на вирусот корона инактивирани по само половина час изложеност на пладневна сончева светлина во текот на летото. За споредба, лесните заразни честички можат да останат недопрени со денови во зима. Пресметките направени за околината, извршени од посебен тим истражувачи, заклучија дека светлосните зраци фотохемиски директно ги оштетуваат RNK молекулите на вирусот. Ова посилно се постигнува со пократки UV зраци, како што се UVС и UVВ. Бидејќи UVС зраците не стигнуваат до површината на земјата, тие ги засноваа своите пресметки на изложеност на амбиентална светлина на UVВ-дел од средниот бран на UV-спектарот.

– Експериментално забележаната инактивација во симулирана плунка е повеќе од 8 пати побрза отколку што се очекуваше од теоријата – заклучија Лузато-Фегиз и колегите, кои признаваат дека сè уште не знаат што точно се случува.

UVА-зраците може да се користат за борба против SARS-CoV-2

Истражувачите се сомневаат дека е можно наместо да влијаат на RNK, долгите UVА-зраци да реагираат со молекулите во симулираната плунка, со што се забрзува инактивацијата на вирусот. Нешто слично е забележано во третманот на отпадни води – каде што UVА реагира со други супстанции и формира молекули што ги оштетуваат вирусите. Доколку UVА може да се користи за борба против SARS-CoV-2, ефтините и енергетски ефикасни извори на светлина би можеле да бидат корисни за зголемување на системите за филтрирање на воздухот со релативно низок ризик по здравјето на луѓето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi