СОНИШТАТА се важни во текот на ноќта, но дали треба да се грижиме кога не се сеќаваме на нив?

30 мај, 2021
9cb0ece7c1d786559c6f295530f9bf5cc48f1b03

Соништата се важен дел од секој сон.

Сонуваме во фазата на спиење позната како РЕМ фаза, но се помалку луѓе ја достигнуваат оваа фаза. Ова значи дека генерално помалку луѓе сонуваат. Како недостаток на сон, овој недостаток на сонување е штетен за телото и умот.

Овој проблем е поврзан со емоционални нарушувања и анксиозност, депресија и други форми на ментална болест. Сонувањето исто така ја обработува и консолидира меморијата.

Влегуваме во РЕМ фазата на спиење на секои 90-120 минути, а овие периоди траат во просек од 5-30 минути. Сепак, овие РЕМ периоди можат да бидат прекинати од разни пречки. Ако не спиете доволно, вкупната количина на РЕМ ќе се намали, а некои супстанции како што се кофеин, алкохол и психоактивни супстанции може да се мешаат во оваа фаза, според The List.

Ако често не се сеќавате што сте сонувале кога ќе се разбудите, можеби е време да ја смените вашата ноќна рутина. На пример, можете да се обидете да одите во кревет порано или да пиете помалку кофеин или алкохол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi