Совршена ужина, но и замена за слатките

10 мај, 2021
c2f9660a5daaca6311d048baa865af20e6dec94d

Сувото овошје содржи антиоксиданти, фолна киселина, витамин Б и многу растителни влакна.

Јадете суво овошје наместо слатки. Суви кајсии, брусница, суво грозје, смокви и сливи се најдобриот избор за ужинка, бидејќи тие се вистинска енергетска бомба полна со растителни влакна.

Сувото овошје содржи и антиоксиданти, витамин Б и фолна киселина. Сепак, сувото овошје има и поголема количина шеќер од свежото овошје, што е исто така одлично за оние кои треба брзо да добијат енергија.

Во исто време, тоа е предупредување и за оние кои сакаат да држат диета или имаат висок шеќер во крвта. На пример, една чаша свежо грозје има 23 грама шеќер (104 калории), и суво грозје 116 грама шеќер (520 калории).

Препорачаната дневна доза на суво овошје е една, најмногу две чаши на ден. Во исто време, не смеете да јадете слатки, туку тие треба да бидат замена за нив.

Потребата за слатки можете успешно да ја задоволите со неколку сушени овошја. Патем, сувото овошје е многу богато со бројни минерали, особено калиум и магнезиум.

На пример, 100 грама суво овошје содржи во просек од 600 до 800 милиграми калиум, а суви кајсии дури 1.370. Во сто грама исушени банани, уште повеќе – 1.490 милиграми. Кајсиите имаат и рекордна количина бета-каротен – 4620 милиграми на 100 грама.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi