СПАС ЗА МАСНА КОСА: Природен шампон што можете да го направите сами

5 април, 2021
masna kosa recept

Мрсната коса не е само непријатност што е тешка за секоја жена што се грижи за својот изглед и сака да изгледа уредно. Сепак, не е решение да ја миете косата секој втор ден, бидејќи на тој начин проблемот станува поголем и со текот на времето, косата станува уште помасна.

Кога ја миете косата, измијте ја со млака вода, шампон максимум двапати и користете помалку шампон бидејќи богатата пена исто така не е добра за косата, ги суши краевите.

Кога ќе ја чешлате, започнете од краевите, кои претходно сте ги отплеткале, а потоа одете кон коренот, за косата да не се кине.

За да го решите овој постојан проблем, можете да направите и шампон за кој ви требаат неколку состојки, а веројатно веќе ги имате повеќето:

Состојки:

  • 1 лажица зелена глина
  • 6 лажички ладен зелен чај (органски)
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 10 капки есенцијално масло од чајно дрво
  • 150 мл вода
  • кастилен сапун 150ml (природен, вегански сапун од маслиново масло)

Подготовка:

Измешајте зелена глина и зелен чај, а потоа додадете течен кастиленски сапун. Изматете сè во блендер, а потоа додадете мед, јаболков оцет и продолжете да мешате додека не се соедини. Смесата ќе биде густа, а потоа додадете вода и масло од чајно дрво. Мешајте додека не добиете мазна смеса, а потоа ставете го шампонот во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер до 3 недели.

Забелешка: Пред да го користите овој шампон, консултирајте се со дерматолог

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi